Сдружение “Център Динамика” отправя покана за участие в безплатно обучение и дискусия на тема разпознаване, превенция и противодействие на насилие, претърпяно от жени по време на бременноста и в периода след раждане.
Информационната среща ще се проведе на 13 май (понеделник) 2024 г., онлайн през платформата Zoom, между 15:00 – 16:30 ч.
Достъпът е свободен, но се изисква регистрация през ФОРМАТА ТУК. Регистрираните участници ще получат линк към платформата за включване в срещата.
Обучението е подходящо за:
- социални работници;
- лекари (в частност гинеколози) и здравни работници (в частност акушерки);
- НПО и специалисти, работещи с жени жертви или в риск от насилие;
- институции, ангажирани в здравната и социалните системи на регионално и национално ниво;
- бременни жени (потенциални) жертви на домашно или насилие, основано на пола.
Онлайн информационната сесия на сдружение “Център Динамика” се организира в рамките на проект “Мултидисциплинарен подход за превенция, разпознаване, скриниране и справяне с различните форми на перинатално насилие – МАР” и ще покрие теми като: запознаване с явлението насилие от интимния партньор по време на бременността; последици от насилието над майката, детето, отношенията с детето и родителските отношения; инструменти за ранно разпознаване; инструменти за скрининг и процедури; изграждане на услуги за подкрепа и защита; овластяване на жените и насочване на подкрепа към родителите; насилие, преживяно в миналото от жена, чийто травми се появяват отново по време на бременност и др.
Проект MAP и информационната сесия имат за цел да развият уменията на практикуващите и професионалистите чрез прилагането на специфични инструменти и методологии, да подобрят събирането на данни за пренаталното насилие чрез наличните системи на здравеопазване и най-добри практики в Европа, да повишат ефективността на подкрепата към жени, деца и членове на семействата, да бъде предотвратено по-натачъно насилие, да се засили сътрудничеството между съответните служби и др.
На участниците в обучението ще бъдат предоставени информационни ресурси и помощни материали, с които специалистите да усъвършенстват уменията си за:
- ранно разпознаване на жените в риск и жените жертви;
- мотивиране на жените за докладване на случаи на насилие;
- събиране на данни за пренатално насилие;
- преодоляване на негативните последици за самите жени и техните бъдещи деца, както и върху родителския капацитет на тези жени;
- насърчаване на взаимодействието между отделните институции, структури и доставчици на услуги;
- постигане на промяна на отношението в широката публика и най-вече след свидетелите на насилие и др.
Национална мрежа за децата отправя покана към организациите в Мрежата, както и към всички специалисти, които работят със случаи на насилие в периода на бременността, да се включат в обучението. Регистрирайте се ТУК.