Ясни са победителите в 16-ите награди на Национална мрежа за децата (НМД) „Златна ябълка“. Мрежата, която тази година отбелязва своята 20-годишнина, отличи на благотворителен бал личностите, организациите, училищата/детските градини и компаниите с най-голям принос към правата и благосъстоянието на децата в България за последните две десетилетия. Инициативата постави акцент върху постигнатите промени в целия период – в подкрепа на детските права, политиките за децата и развитието на общности от организации в цялата страна.
В категорията „Училище/Детска градина“ приза на журито грабна 71. СУ „Пейо Яворов“, с. Казичене. Признанието е заради успехите на училището в изграждането на приобщаваща общност чрез иновативно обучение, активно участие на учениците и силни партньорства – за равен достъп до образование и развитие за всяко дете. Наградата връчи д-р Елеонора Лилова, началник на Регионално управление на образованието – София-град.
Фондация „Подай Ръка – Дари по-добро бъдеще“ спечели „Златна ябълка“ в категорията „Детска организация“, заради ефективните си кампании и подкрепа за деца и семейства в нужда. Наградата връчи Екатерина Панайотова, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.
Заради своите устойчиви инициативи в подкрепа на децата в риск и насърчаване на тяхното образование, развитие и социално включване, наградата в категория „Корпоративно партньорство за децата“ спечели „Фантастико груп“. За да постигне трайни успехи, компанията съчетава дарителство, партньорства и дългосрочни програми. Наградата връчи Румяна Парушева, ръководител „Комуникации“ и мениджър „Устойчивост“ в Siemens България.
Наградата за цялостен принос управителният съвет на НМД връчи на юриста и университетски преподавател доц. Велина Тодорова, която е признат експерт по правата на детето, съосновател на ДАЗД и Мрежата за правна помощ към НМД. Отличието е заради дългогодишния й принос към развитието на детското право и правосъдие и застъпническата дейност на Национална мрежа за децата. Наградата връчи Антоанета Иванова, председател на Управителния съвет на НМД изпълнителен директор на Карин дом.
Специалната награда на НМД спечели лекарят, учен и общественик проф. Ивайло Търнев, който има ключов принос за подобряване на достъпа до здравеопазване за деца и семейства от уязвими общности. Той е сред създателите на Националната мрежа на здравните медиатори и дългогодишен застъпник за намаляване на здравните неравенства в България. Наградата връчи Росица Петрова, част от УС на НМД и изпълнителен директор на фондация Rise Bulgaria.
Отличието „Герой на децата“ заслужи директорът на ОУ „Марин Дринов“ – Кюстендил, Божидар Попов. Престижната награда е присъдена заради видимия успех в превръщането на училището в активна общност, която обединява ученици, родители и общество около каузи за развитие, подкрепа и образование. За да постигне резултатите, Божидар Попов демонстрира лидерство с визия, партньорства и инициативи с устойчив обществен ефект. Наградата връчи Ралица Лазарова от Kaufland България.
„Всяка година отличаваме хората и организациите, които са най-близо до децата, които ги подкрепят с работата си, даряват и се грижат за тяхното благосъстояние. Благодарим за подкрепата на всички герои на децата, които вече 20 години са до нас в борбата ни за по-добри закони, за работещи политики, за правата на децата – независимо, че средата става все по-трудна и гражданският сектор днес трябва да защитава и демокрацията“, каза Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
За Награди „Златна ябълка“ тази година постъпиха общо рекордните 60 номинации, а над 4800 души участваха в онлайн гласуването за категориите „Герой на децата“ и „Детска организация“. В останалите категории победителите бяха определени от експертно жури в състав: Елена Атанасова от УНИЦЕФ България, Габриела Маринова от Български форум на бизнес лидерите (БФБЛ), Боян Захариев от Институт „Отворено общество“ – София, Даниел Киряков от Американска търговска камара в България и Владимира Китанова от Програма „Мегафон“.
Церемонията се състоя на 28 май в Hyatt Regency Sofia и събра представители на гражданския сектор, бизнеса, институции, образователни и детски организации. Водещи бяха актрисата Ива Папазова и Панайота Балевска – младеж от Програма „Мегафон“ на НМД. На сцената се включиха и младежите Мирела и Микаела – също част от младежката мрежа “Мегафон”, като подкрепиха връчването на отличията.
Специален музикален гост на вечерта беше Михаела Филева, която изпълни песента „Опасно близки“ и се включи в празничната програма на събитието. Гостите имаха възможност да се насладят и на изпълнения на Балетно студио „Джулия Ромеова“.
По време на благотворителния бал Национална мрежа за децата отличи и компаниите носители на Сертификат „Компания – приятел на детето“ за втори пореден цикъл – УниКредит Булбанк и Kaufland България. Наградите връчи актрисата Елена Петрова. Сертификатът на НМД остава единственото по рода си признание в България, което отличава организациите с устойчиви политики и практики в подкрепа на децата, семействата и работещите родители.
В рамките на събитието беше представена и благотворителната инициатива „Тухличка с кауза“, насочена към подкрепа на изграждането на „Къщата на децата“ – общностен център за ранно детско развитие и застъпничество за правата на децата. Инициативата вече е активна и всеки, който желае да подкрепи каузата, може да се включи ТУК чрез закупуване на символична тухличка в подкрепа на бъдещото пространство за деца и семейства. Всички дарени тухли ще имат своето специално място. Заедно те ще изградят „Стена на надеждата“, в която имената на дарителите ще бъдат гравирани, така че всеки, който прекрачи прага на „Къщата на децата“, да може да ги прочете – включително и децата, за които това пространство ще бъде сигурно място за подкрепа, развитие и нови възможности.
Награди „Златна ябълка“ 2026 се осъществиха с подкрепата на UniCredit Consumer Financing, Kaufland България, Siemens България, Български форум на бизнес лидерите (БФБЛ) и Trade Agency Business Day.
Медийни партньори са БНТ, Мениджър, Дарик и Актуално.
Статуетките за Награди „Златна ябълка“ 2026 са изработени от арт ателието към Фондация „Конкордия България“.


