Всяко дете има основно право и нужда от стабилна и любяща връзка и с двамата си родители. Затова при раздяла в семейството детето трябва да продължи пълноценния си контакт и с майката, и с бащата. В много случаи на родителска раздяла в България обаче този интерес на детето е нарушен, а предприеманите от институциите мерки за защита на възможността детето да общува и с двамата си родители са неефективни.
Това съобщава Българският хелзинкски комитет, който продължава дарителската си кампания в подкрепа на децата, станали жертва на родителско отчуждаване „Виж детето“.
Случаите, в които единият родител възпрепятства контактите на децата с другия, не са рядкост, но за тях не се говори публично и се знае малко. А за всяко дете отчуждението от родител е сериозна психологическа травма с тежки дългосрочни последици. Тя обикновено е резултат от целенасочено убеждаване на детето, че отчужденият родител е опасен и не заслужава любов.
Крайните ефекти от подобно родителско отчуждаване за детския емоционален свят са ниска самооценка и самоомраза, липса на доверие, депресия, злоупотреба с вещества или други форми на пристрастяване. Изпадналите в тази ситуация деца са жертва на противопоставянето на двамата си родители, като в конфликта между възрастните болката, нуждите и най-добрият интерес на децата често остават пренебрегнати.
С кампанията си Българският хелзинкски комитет иска да обърне вниманието на обществото към този проблем и да привлече вниманието на институциите върху мерките, които биха помогнали за по-ефективна защита на интереса, здравето и нуждите на децата да поддържат връзка и с двамата си родители, когато те са в процес на раздяла или са вече разделени.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com