Ще изместят ли Батман, Спайдърмен и останалите популярни анимационни герои приказните си събратя като малката русалка, грозното патенце, храбрият оловен войник…? Кой ще победи в битката за ангажиране на свободното време на децата – интернет и телевизията или книгата? Тези въпроси вълнуват хиляди родители по цял свят. Темата отново е актуална в светлината на Международния ден на детската книга – 2 април. За първи път датата, която е и рождена за Ханс Кристиан Андерсен – един от най-великите разказвачи на приказки, се отбелязва официално и у нас. По този повод, под патронажа на съпругата на президента г-жа Зорка Първанова, започна национална кампания за популяризиране на детската книга под наслов „Подарете на детето си книга – подарете му празник”. В българските училища вече се разпространяват пъстри плакати, приканващи децата да отделят от времето си за среща с книгата: „Чрез тази кампания искаме да напомним на родителите, че подарявайки книга на децата, те отправят към тях послание: „Хубаво е да се чете, правете го по-често!” – казва Михаил Стефанов от Националната мрежа за децата. – Подарявайки книга, ние подаряваме на децата си мъдрост. Факт е, че децата ни днес разполагат с огромно количество информация. Те знаят много, но знанието без ценност е опасно. Книгите им дават ценностната координатна система, в която знанието може да бъде подредено. А това помага на децата да разберат по-добре себе си и света, който ги заобикаля, и да намерят свой собствен път в него. Четенето не е просто техника, а умение да се търси смисълът на прочетеното. То е ключ към мъдростта. Искаме също така да подскажем на родителите, че четенето им дава възможност да общуват много по-интензивно със своите деца. Чрез книгите, родителите могат да прекарват много повече време с децата си и това време да е полезно и за родителите, и за децата. Статистиката показва, че средностатистическият български родител говори с детето си средно по 13 минути на ден. Всички осъзнаваме, че това е крайно недостатъчно. И най-накрая искаме да напомним на възрастните, че отговорността за изграждане на връзката между децата и книгите е наша. Ако ние днес не четем на децата си, най-вероятно нашите деца ще повторят този наш пример.”
Какво е мястото на библиотеката в днешното информационно общество, в ежедневието на съвременните деца? „Библиотеките са един от активните участници в процеса на формиране на читателски навици и насърчаване на четенето у децата” – казва Ваня Грашкина – председател на Управителния съвет на Българска библиотечно-информационна асоциация, и допълва : „Втори април е винаги в календара на библиотеките и ежегодно големите библиотеки у нас организират редица инициативи за отбелязване на този ден със срещи с писатели, представяния на нови книги, конкурси за есета, стихотворения, пътеписи… Децата са най-сериозната целева група за библиотечната колегия, тъй като се оказва, че от всички читатели избрали библиотеката като място за досег с книгата, над 70 процента са деца и младежи. Най-сериозният проблем в България е, че у нас децата нямат равен достъп до книгата. В малките селища, в отдалечени, гранични планински райони, където книжарници няма, а читалището и неговата библиотека са единствените оцелели културни центрове, в повечето случаи книги не са купувани през последните 20 години. Проблем са и социалните домове за отглеждане на деца без родителска грижа, където книгите обикновено не се купуват, а се разчита на дарения.”
Част от кампанията по повод на Международния ден на детската книга е насочена към децата от домовете за сираци и тези от социално – слаби семейства. Така благодарение на жеста на 13 от най-големите български книгоиздателства, над 6 000 български деца ще получат книга – подарък за празника.
БНР