Два часа разговор са били нужни на психолози от българския клон на британската благотворителна организация „Надежда и домове за децата“, за да убедят 30-годишна жена от ромски произход, работеща на улицата, да се прибере вкъщи с новороденото си.
Тя категорично заявила в болницата, че не желае детето, тъй като нямало къде да живее, а освен това имала други две от предишен брак. Експертите от пловдивския клон на организацията дошли в болницата и започнали да я убеждават да не изоставя детето си.
С обещанието в продължение на шест месеца да й помагат в отглеждането, да й осигурят памперси, мляко, дрешки и козметика за момченцето, жената приела да се прибере. Вторият баща на родилката заявил, че ще приеме и новия член на фамилията. От организацията купили кошара и обзавели стая на бебето. „Редовно я контролираме и съветваме, защото идеята е да подкрепим майки и семейства, на които им е трудно сами да отглеждат децата си“, обяснява Кремена Стоянова, координатор на организацията за гр. Пловдив.
„Надежда и домове за децата – клон България“ има тристранно споразумение със Министерство на здравеопазването, Агенцията за закрила на детето и Агенцията за социално подпомагане. В рамкте на една година от неговото влизане в сила, неправителствената организация е успяла да предотврати изоставянето на 100 деца от Пловдив и областта.
Анализът за април-юни показва, че екипът на организацията е подкрепил 74 хлапета от 0 до 3 години. 98 на сто, от които са от ромски произход. Двугодишният проект на организацията е финансиран от британска страна и не ползва пари на българската държава. Усилията на екипа в Пловдив са насочени към намиране на приемни семейства и осиновители на малчуганите от Дома за медико-социални грижи в града, който ще бъде закрит от 1 януари 2014 г.
Неправителствената организацията се гордее, че е успяла да убеди майка на 9 деца да си върне обратно изоставеното бебе, при това близначе, вкъщи. Многодетната фамилия живеела в мизерия в една стая, но с помощта на организацията, която се заема с оформянето на документите, от район „Източен“ дават общинско жилище.
„Започнахме да работим за реинтеграцията. Близначето е било изоставено като бебе, но вече е 3-годишно и успяхме да убедим родителите да си го върнат обратно. Инцидентно ги проверяваме и сме категорични, че се справят чудесно – децата винаги са изкъпани и нахранени“, казва Кремена Стоянова.
Друг успех на „Надежда и домове за децата – клон България“ е създаването на координационен механизъм по деинституциазация в област Пловдив. При особено заплетени казуси всички отговорни страни – областна управа, община, социални, МВР, отдел за закрила на детето, се събират, за да вземат решение.
Източник: marica.bg
Снимка: P2124.com