“Майка” вече е професия
Приемен родител вече официално е професия. Това стана с последните промени в Класификатора на професиите и длъжностите в България. Сега дирекциите “Социално подпомагане”, които се явяват работодатели на приемните родители, ще трябва да преподпишат близо 500 трудови договора със задна дата от 1 март. В тях обаче освен новото наименование на длъжността друга промяна в статута на приемните майки няма да има. Заплатите и социалните им осигуровки остават същите. Длъжността приемен родител е поставена в клас 5-и на класификатора – персонал, зает с услуги за населението. За него минималният осигурителен праг е 307 лв. Брутната заплата на приемните родители в България е 312 лв.
Днес около 560 деца сираци са настанени в семейства, които се грижат за тях. Одобрените родители са 627. В същото време в социални домове живеят над 6300 деца, а годишно страната ни бие всякакви еврорекорди с над 2000 изоставяни бебета.
До края на годината ще стартира проект за насърчаване на приемната грижа с 15 млн. лв. от европейската програма “Развитие на човешките ресурси”, съобщиха от социалното министерство. Средствата ще позволят да се увеличат заплатите на фамилиите и издръжката на децата. Предстои социалното министерство заедно с експертите на неправителствени организации да разработят и нов финансов стандарт, който да отчита реалната издръжка на едно дете, за което се грижи друго семейство. В момента държавата дава над 7000 лв. на година за издръжка на дете в сиропиталище, а за хлапе в приемно семейство -максимум 3000 лева. Това прави около 250 лева на месец, с които е много трудно да се осигури облекло, здравословна храна, а и да се инвестират средства в неговото обучение и развитие, коментираха от фондация “За нашите деца”.
Източник: в.”Стандарт”