Гражданско недоволство се разгаря във Варна по повод намерението на общината да изгради социален дом в първи микрорайон на квартал “Възраждане”, съобщава в. “Сега”.
Предвижда се построяването на сграда с до 40 апартамента, като за целта градът ще кандидатства за безвъзмездни средства по оперативна програма “Регионално развитие”. 4000 варненци се подписаха с предложение проектът да бъде спрян. Общинари обясняват, че в социалните жилища ще се настаняват предимно семейства с деца инвалиди, поради което съпротивата на съкварталците наподобява грозната драма с малчуганите от Могилино, които преди 5 години не бяха желани в различни селища от страната. Именно морската столица приюти тогава част от децата от русенското село, заради което местната власт получи доста похвали.
Официално обаче предназначението на сградата във “Възраждане” е с доста по-широка характеристика, което е истинската причина за недоволството. Освен хора в неравностойно положение тя предвижда да приюти “уязвими, малцинствени и социално слаби групи”. Живеещите наоколо се опасяват, че в “социалния блок” ще бъдат настанени роми, което ще увеличи престъпността в района.
Решението да се кандидатства с проект за построяване на сградата, която ще има три корпуса, а апартаментите ще бъдат с площ от 40 до 100 кв. м, е взето на сесията на местния парламент на 13 декември 2013 г.
Веднага последва светкавичен протест във “Възраждане”. Преди това пък се състояло обществено обсъждане, при което препълнената зала “Пленарна” на общината за малко не линчува общински съветници и членове на кметската администрация, защитаващи идеята. Още тогава представители на местната власт казват, че няма да се съобразят с недоволството. Проект ще има, а подписката на недоволните ще бъде прикрепена към проектната документация.
Страховете на живеещите се увеличават и поради факта, че в района се намира детска градина.
Жителите на “Възраждане” настояват теренът да се превърне в парк, тъй като няма зелени площи в четирите микрорайона на квартала.
Източник: в. “Сега”
Снимка: sxu.hu/svilen001