Днес честваме Световния ден на здравето и професионалния празник работещите в областта на хуманната медицина. Денят 7 април се отбелязва от основаването на Световната здравна организация (СЗО) през 1948 г. с инициатви във всички близо 200 държави членки, сред които е и България. Тази година Световният ден на здравето съвпада със 75 години от създаването на СЗО, а мотото на кампанията е “Здраве за всички”.
Здраве за всички български деца е едно от големите направление в дейността на Националната мрежа за децата, затова на този ден правим равносметка за крачките напред и продължаващите битки, които водим заедно с всички 120 граждански организации и активисти в мрежата. Усилията ни са фокусирани в големите теми за Националната детска болница и ентералните храни, но и в редица други. Ето ги.
Десет сантиметра беше висок хартиеният куп документация с данни за Националната детска болница, които изготвихме по искане на Министерството на здравеопазването (МЗ), за да се възстанови историята на предприетите действия по изграждането на заведението. Отново изискахме изготвяне на пътна карта с конкретни цели и срокове по проекта. Входирахме в МЗ предложение за създаване на Обществен съвет към Министерски съвет, който да гарантира прозрачност и публична отчетност, както и да следи за изпълнението на изграждането незасивисмо от политическата динамика в страната. Водим тази битка повече от пет години и ще продължим да я водим заедно с Националната гражданска инициатива “За истинска детска болница”, Българската педиатрична асоциация, неправителствени организации, лекари и активисти.
Липсата на държавно финансиране за специалните медицински храни е едно от множеството затруднения, с които се сблъскват хората с редки заболявания у нас. Често децата с редки болести се нуждаят от висококалорични и лесноусвоими ентерални храни, без които са обречени на глад. Много малка част се покриват от Здравната каса, а за получаването им са нужни периодично попълване на декларации и правене на изследвания. Някои от нуждаещите се изобщо нямат достъп до такава помощ, защото болестта им не присъства в списъка на Министерството на здравеопазването. Техният единствен шанс е помощ от дарения и организации. Вече две поредни правителства Национална мрежа за децата изисква от МЗ създаване на механизъм по осигуряване на медицински храни за деца и възрастни с малнутриция и малдигестия, които в момента не се покриват от НЗОК. Ще продължим и тази битка, защото в България броят на болните от редки заболявания е около 350 000 души.
Друга политика, за която се застъпваме, е включването в Националната здравна стратегия 2021-2030 на ясно разписан компонент за детското здравеопазване. В него трябва да залегнат основни теми като скрининга, профилактиката и ранната диагностика на основни заболявания при децата (диабет, наднормено тегло, гръбначни изкривявания, хипертония, зависимости), а също и подтеми като обезпечаване на педиатричната грижа с достатъчен брой и вид специалисти и медицински персонал, грижа за детското психично здраве, спешна педиатрична помощ и още много.
Радваме се, че успяхме да съберем 7 000 подписа срещу агресивната реклама на хазарт, която заплашва децата с развитие на зависимости и започнахме законодателна инициатвиа за пълната забрана на рекламата на хазарт. Продължаваме и борбата за превенция и профилактика на рака на маточната шийка и HPV-свързани заболявания. Затова и настояваме за по-добра информираност, достъп и разширяване на обхвата на ваксинация срещу HPV сред момичетата и момчетата на възраст 10-14 г.
Така с малки, но постоянни и упорити стъпки, се опитваме да подобрим грижата на държавата към детското здраве.
Трябва ни ясна педиатрична стратегия, която да обхваща всички негови аспекти. В страна с демографска криза и само 14% население на възраст до 17 г., липсата на целенасочена грижа към децата е нищо по-малко от безотговорно отношение.
Нужна е регионална насоченост на здравните политики, за да се преодолеят силните диспропорции в достъпа до здравеопазване, нивата на детската смъртност и уязвимостта на определени групи в различните региони на България. Здравните услуги за редки и хронични заболявания са силно централизирани в столицата и големите градове.
С особена острота продължава да стои въпросът за намаляващия брой педиатри. Педиатричните медицински сестри са изчезващ вид, а броят на лекарите със специалност „Педиатрия“, сключили договор с НЗОК за изпълнение на пакета „Детски болести“, намалява, включително и при специалистите по детска психиатрия. Половината психични разстройства в света започват преди 14-годишна възраст.
За всички предстоящи битки разчитаме на единните усилия на организациите и активисти в НМД и най-вече – на широка обществена подкрепа, за да постигнем въздействие за реална промяна.
Честит празник на всички, ангажирани с грижа за здравето! Ролята ви е безценна!