На 31 октомври 1952 г. Международният съюз за благосъстоянието на децата (IUCW) предлага на Организацията на обединените нации (ООН) да определят Световен ден на децата. Следващата година Общото събрание на ООН единодушно взема решение за създаването на Световен ден на децата, като възлагат на Детския фонд на обединените нации (UNICEF) да се заеме с популяризирането на празника по целия свят.
На 20 ноември 1959 година на 14-ата сесия на Генералната асамблея на ООН се приема Декларация за правата на детето. Заедно с това ООН официално обявява датата 20 ноември за Световен ден на децата и призовава всички държави ежегодно да отбелязват празника като „Ден за световно братство и разбирателство сред децата“.
На 20 ноември през 1989 г. на 44-ата сесия на Общото събрание на ООН е приета Конвенцията за правата на детето – глобален договор за признаване и закрила на правата на детето, подписан от лидерите на 54 държави.
Защитени ли са правата на децата днес? Безспорно е извървян дълъг път, но динамичната ситуация в света постоянно поставя на изпитание ценностите, политиките и добрите практики, свързани с децата.
Децата платиха най-висока цена за пандемията
Пандемията COVID-19 и последвалата икономическа криза промени живота на децата и младите хора в цяла Европа. Тя оказа драматично влияние върху правата на децата, показа доклад на Eurochild. От проблемите на психичното здраве и домашното насилие, до образованието и дигиталните неравенства – децата са силно засегнати от кризата. Те загубиха от безценното си време за социални контакти и образование, особено в България, където първи бяха затваряни и последни тръгваха на училище. 18 милиона деца са изложени на риск от бедност и социално изключване още преди кризата COVID-19. Очаква се тази цифра да се увеличи поради тревожното социално-икономическо въздействие на пандемията.
Децата трябва да са приоритет в плановете за възстановяване
Инвестицията в децата и приоритизирането на тяхното благосъстоянието са ключови за изграждането на приобщаващи и устойчиви общества и затова големи правозащитни организации като Eurochild настояват да погледнем на възстановяването на Европа през призмата на правата на децата.
„Децата плащат наистина висока цена за ефектите от COVID-19 и непредприемането на смели и решителни действия сега ще бъде равносилно на ипотекирането на бъдещето на нашия континент. Вярвам, че няма устойчиво възстановяване и устойчиво бъдеще, без да поставим децата в центъра ”, каза Н. Пр. Мари-Луиз Колейро Прека, президент на Eurochild.
Стъпка напред – Европейският парламент положи основите на ключов политически инструмент
След шест години интензивни преговори и застъпничество, тази година беше приета препоръката на Съвета на Европа за създаване на европейска „Гаранция за детето“. За първи път Европейският съюз разработва и съгласува водещ инструмент, който гарантира ефективен и безплатен достъп за деца в риск до основни услуги като здравеопазване, хранене и образование.
Приемането на „Гаранцията за детето е исторически момент за защитата на правата на децата в Европа. Ефективното прилагане на Европейската „Гаранция за детето“ ще помогне за постигането на договорената цел за извеждане на 5 милиона деца от бедност до 2030 г.
„Гаранцията за детето“ ще бъде адекватно финансирана. Държавите-членки с ниво на детска бедност над средното за ЕС са длъжни да отделят най-малко 5% ресурси от Европейския социален фонд плюс (ESF +) за справяне с детската бедност, Препоръката уточнява също, че мерките, посочени в националните планове, следва да бъдат финансирани от различни фондове на ЕС (като ЕФРР, REACT-EU, RRF, InvestEU) и национални бюджети.
Очакванията са до края на март 2022 г. държавите-членки да представят изчерпателни национални планове за приложение на Гаранцията.
На 24 март тази година Европейската комисия прие първата всеобхватна стратегия на ЕС за правата на детето. Тя обхваща шест тематични области: децата като двигатели на промяната в демократичния живот; правото на децата да реализират пълния си потенциал независимо от социалния си произход; правото на децата да живеят без насилие; правото на децата на правосъдие, съобразено с интересите на детето; правото на децата безопасно да се ориентират в цифровата среда и да се възползват от нейните възможности; правата на децата по света.
У нас все още липсва стратегическа визия за децата
В България обаче все още липсва стратегия за детето и в Световния ден на детето Национална мрежа за децата отново настоява за стратегическа визия за детските политики в България.
Напомняме, че България имаше проект за Национална стратегия за детето за периода 2019 – 2030 г. Документът трябваше да бъде съгласуван и одобрен от правителството и парламента, след което трябваше да бъде направен и план за изпълнението със срокове и отговорни институции. Под натиска на дезинформацията и пропагандата обаче този стратегически документ не беше приет и България все още няма Стратегия за детето.
Така България все още няма единна Национална рамка за планиране на политики за подкрепа на родители и семейства и осигуряване на благополучието на всички деца. Очакваме българските политици да изпълнят ангажиментите си, съгласно чл.1, ал. 3 от Закона за закрила на детето, като предприемат незабавни и отговорни политически решения и действия за приемането на дългосрочна, стратегическа визия за благосъстоянието на децата на България.
Днес, когато децата и техните семейства в България са изправени пред извънредни предизвикателства и несигурност, в условията на световна здравна и икономическа криза, изразяваме нашата твърда позиция, че политиците и управляващите играят основна роля и носят отговорност за задълбочаващите се процеси на неравенства, демографска криза и невъзможност всички деца в България да имат достоен живот и най-добри възможности за пълноценно развитие.
Обществото ни има нужда от обща национална рамка за подкрепа на родителите, по-добро здравеопазване и образование за децата, социална подкрепа на всички родители и деца, сигурно жилище и среда за живеене, намаляване на неравенствата, бедността и насилието над деца. Защото всички знаем, че инвестицията в децата е най-сигурната инвестиция в благоденствието на България.