Проф. д-р Радка Аргирова и д-р Момчил Баев от Коалиция HPV внесоха отворено писмо до Министерството на здравеопазването и всички здравни институции, в което поискаха действаща ваксинационна политика и профилактика. Това се случи в навечерието на 1 юни и отбеляза старта на информационната кампания „Защити бъдещето им!“
Според данни на Националния статистически институт средно 43 жени на ден се диагностицират с рак на маточната шийка, а процентът на заболели в България е 28,7 – два пъти над средния за Европа. Това ни поставя на трето място по заболеваемост на континента и на четвърто по смъртност. Причината е ниският процент на ваксинирани – едва 3% от момичетата между 9 и 14 години. Проблемът не е финансов – ваксините са безплатни, а информационен. През последните години цялостното ниво на ваксинация в страната спадна, повлияно от дезинформацията по темата. Очаква се това да се преодолее с въвеждането на часове по здравно и сексуално образование в училище, което за поредна година беше отложено.
В тази връзка организацията настоява да се ускори изпълнението на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като целта е процентът на ваксинирани в целевата група да нарасне до 15 през първата година, на 25 през втората, а през третата да достигне 35%.
Човешкият папилома вирус не засяга само жените, но и мъжете, като се смята за причинител на над 10 злокачествени заболявания, обяснява д-р Христиана Бацeлова – асистент в катедра „Епидемиология и МБС“ на Медицинския университет в Пловдив. Над 90% от случаите на инфекция остават незабелязани, което води до тежки и сериозни последици. Поради тази причина в част от останалите държави се ваксинират както момичетата, така и момчетата на възраст между 9 и 19 години.
Цялото интервю с д-р Бацелова може да гледате тук: woman.bg
Източници: bta.bg; medicalnews.bg
Снимка: unsplash.com