Тежката икономическа обстановка в България, принуждава мнозина да потърсят препитание в чужбина. В стремежа си да осигурят по-добро бъдеще за децата си обаче, родители работят на стотици километри от тях.
Нерядко децата се гледат от близки и далечни роднини, а понякога дори от съседи. Българчетата до 18 г. са 1 191 221, тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, показва изследване на фондация “Партньори – България”, информира TV7.
Най-голям е техният брой в районите на Източните Родопи, Северен Централен и Северозападен район. Там процентът на децата, оставени сами да се гледат, надвишава 60 на сто.
Масово деца на гурбетчии отпадат и от училище, защото няма кой да ги контролира да учат. По-лошото обаче е, че често семействата на имигранти се разпадат. Когато един от родителите работи зад граница, често създава друго семейство извън страната и оставя децата си в България.
Всички тези фактори имат пагубно влияние върху психиката на подрастващите. Те често се затварят в себе си, проявяват враждебност към околните, защото са обидени на родителите си и се чувстват изоставени.
Ежедневната комуникация по скайп и телефон е характерна най-вече за етническите българи. Тя обаче не може да компенсира прекия досег с децата и осигуряването на безопасно и щастливо детство за тях.
Източник: tv7.bg
Снимка: pixabay.com/condesign