Над 70 ученици от цялата страна ще имат 5 дни и максимално реалистична обстановка, за да обсъждат бъдещето на България във второто издание на “Модел Република България” – симулация на държавната власт. Това съобщи пред “Детски Дневник” организаторът на събитието Арно Пигелер, дванадесетокласник в софийската 91 НЕГ “Константин Гълъбов”.
От 17 до 21 април избраните след конкурс ученици ще влязат в ролята на народни представители, министри, президент, международни делегати, инвеститори и журналисти, за да представят идеите си за развитието на България.
Моделът е заимстван от съществуващите вече няколко години международна организация Model Unated Nations (“Модел ООН”) и Model European Union (“Модел ЕС”), в които ученици и студенти правят такива симулации. В тези програми за експериментално обучение младите хора решават актуални глобални проблеми и усъвършенстват уменията си в областта на дипломацията, преговорите, критичното мислене, компромиса, публичното говорене, писането и изследванията.
Арно Пигелер е присъствал на една такава симулация във Франция и една в Хърватия, тогава му дошла идеята да организира подобна и в България. Миналата година, на първото й издание, са участвали 50 ученици, сега подбраните са сред повече от 150 кандидатствали не само от България, а и от Германия, Гърция, Албания, Румъния.
Децата са кандидатствали с кратко мотивационно писмо и есе на тема “Какво е мястото на България в света”, а информацията за конкурса е разпространена само чрез страницата на събитието в социалната мрежа “Фейсбук” и от уста на уста, казва Пигелер.
Американския университет в Благоевград осигурява терен за провеждането на симулациите, а спонсори – транспорта, храната и нощувките на участниците. Организаторският екип наброява седем души от 91 НЕГ и 7 СОУ, като самата програма е написана и по-скоро адаптирана към българската действителност от Арно Пигелер и Цветомир Николов, а комуникацията е поела Веляна Георгиева.
В първите два дни ще се провеждат обучения на участниците и презентации на различни компании, за да могат те лесно да влязат в роля и да не се притесняват по време на симулацията. “Обученията са важни, защото участниците трябва да са наясно с проблемите, от една страна и с отговорността, която имат като народни представители и министри. Ще следват партийни конференции, заседания на парламентарните комисии. Обстановката ще е формална. Идеята е да е максимално реалистична, затова участниците ще са поставени в обстановка, близка до тази в Народното събрание в Министерския съвет. Ще има заседания, гласувания, както и пресконференции, на които изпълняващите ролята на журналисти ще могат да задават въпроси”, разяснява Пигелер.
“Исках да се направи такова нещо в България, защото виждам, че младите хора акумулират много идеи, които са стойностни и младите се мотивират страшно много, защото виждат, че политиката не е чак толкова далеч от тях. И това послание много ми хареса, защото самата атмосфера е много приятна и се научават много неща”, продължава той.
Четири ще са парламентарните комисии тази година – икономика, международни отношения, високи технологии и екология. Студенти от специалността пазарна икономика да присъствали на миналогодишната тема “Бюджет 2019”, а тази година организаторите искат да е по-широк кръгът от обсъжданите теми.
Гост лектор на събитието ще бъде президентът (2012 – 2017 г.) Росен Плевнелиев, ще има представители и на бизнеса, преподаватели от Американския университет в Благоевград.
В неделя, на 21 април, очаквайте включване на живо от заключителните гласувания на страницата на “Детски Дневник” във “Фейсбук” .
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com