Ева Дечева, председател на Държавна закрила за закрила на детето откри на 15 май 2015 г. двудневна среща за обмяна на опит между доставчици на нови социални услуги за деца, разкрити в изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация”. Целта на форума е да се координират действията на всички участници в процеса на промяна на грижата, както и да се подкрепят екипите на новите социални услуги в усилията им да осигурят по-добра грижа за децата.
В него участват управители на центрове за настаняване от семеен тип и защитени жилища, директори на специализирани институции, представители на подкрепящите услуги в общността, които работят с настанените в новите услуги деца и младежи, от общините София-град, Кюстендил, Ботевград, Самоков, Гоце Делчев.
„Процесът на деинституционализация носи имената на всички деца, на които ние искаме да дадем възможности да се развиват и да са гарантирани правата им. Затова е от изключително значение създаденото партньорство и всекидневния диалог, който осигурява плавното преместване, предаване и осигуряване на най-подходящата грижа”, заяви Ева Жечева. Тя съобщи, че 1144 деца и младежи с увреждания и 162 – без увреждания от специализираните институции, вече живеят в новите резидентни услуги и се адаптират към средата. Персоналът на центровете за настаняване от семеен тип и защитените жилища получава помощ и подкрепа, за да посрещне потребностите на децата.
Принципите на работа на социалните услуги за деца с увреждания, опит и добри практики на общините в управлението на услуги от резидентен тип бяха презентирани по време на срещата.
Своите успехи и проблеми в грижата за деца и младежи с увреждания споделиха от Сдружение „Дете и пространство”, които управляват Центровете за настаняване от семеен тип, където бяха преместени децата от дома в Могилино.
Възможностите за подкрепа в работата с деца с увреждания представиха фондациите „Символ на любовта”, Гоце Делчев, и „Надежда и домове за децата”.
Източник и снимка: sacp.government.bg