Децата в Централна и Източна Европа и Централна Азия плащат високата цена на неравномерния и несправедлив прогрес в региона. – те се намират в много по-голям риск от бедност, в сравнение с възрастните, отбелязва новият доклад на УНИЦЕФ.
„Състоянието на децата по света 2016 – Справедлив шанс за всяко дете“ е основен годишен доклад на УНИЦЕФ, който очертава значителния напредък за децата, постигнат в световен план. Но същевременно документът алармира, че над 69 милиона деца под пет годишна възраст ще умрат най-често по предотвратими причини, 167 милиона деца ще живеят в бедност и 750 милиона жени ще се омъжат като деца до 2030 – крайната дата за постигане на Глобалните цели за устойчиво развитие. Тази прогноза може да стане реалност, ако светът не се фокусира върху тежкото положение на най-уязвимите деца.
В региона на Централна и Източна Европа и страните от ОНД напредъкът не е нито равномерен, нито справедлив, а именно децата понасят най-голямата тежест: те живеят в по-голям риск от бедност, в сравнение с възрастните. Такъв е случаят в повечето страни от Европейския съюз, въпреки че рисковете се по-големи в страните от Източна Европа. Децата бежанци и мигранти, които търсят убежище в Европа, са сред най-изключените в обществото.
„Страните в региона са изправени пред избор – тези, които инвестират в най-маргинализираните деца днес, чрез поставяне на цели за достигане на недостижимите, , ще извлекат ползи от инвестициите в бъдеще. А онези, които не се борят с несправедливите общества, ще бъдат спъвани от неравномерния напредък. Неравенството не се неизбежно и можем да го преборим.“,заяви Мари Пиер-Поарие, Регионалният директор на УНИЦЕФ и Специален координатор по въпросите на бежанците и мигрантите.
Децата от маргинализираните общности, в частност ромската популация в Европа, се сблъскват със сериозни здравни неравенства. От 2012 г. само 4% от ромските деца в една страна от югоизточна Европа са били напълно имунизирани, в същата страна 68% от децата, които не са от ромски произход са получили всички необходими ваксини.
В региона има 12 милиона деца в училищна възраст, които са извън училище. От тях рискът да напуснат училище преждевременно е най-голям при младежите от бедни семейства или от етнически или езикови малцинства.
Бедността и лишенията също поставят децата пред риск от институционализация. Около 1,3 милиона деца от целия регион живеят в някаква форма на резидентна грижа, което се отразява негативно на тяхното здраве, развитие и перспективи. Реформите са в ход, а новите услуги осигуряват алтернативи на институционалната грижа, но децата с увреждания са тези, които имат най-малки шансове да се възползват от тях.
Много страни в региона се борят за преодоляване на тези проблеми, като развиват социална закрила за децата, често с подкрепата на УНИЦЕФ и неговите партньори. Държавно субсидирани здравни застраховки за уязвимите групи вече съществуват в Беларус, Хърватия, Румъния и Сърбия.
В Бившата югославска република Македония, Румъния и Украйна здравни медиатори в общността помагат на ромите да имат достъп до редица социални услуги. В Киргизстан кампания информира десетки хиляди души от селските региони за ползите, които са достъпни за тях с помощта на местното радио и местни хора, които да разпространяват информацията.
В Черна гора информационна кампания променя предразсъдъците за образованието на децата с увреждания: през 2015 г. проучване установява, че 78% от жителите на Черна гора подкрепят включващото образование, което е над два пъти по-голямо увеличение в сравнение с 2010 г., когато същия процент е бил 35%.
Възходът на цифровите и мобилни технологии, както и други нововъведения, са направили по-лесно за уязвимите деца и семейства в риск от разделяне да получават услуги за подкрепа.
Според доклада постигането на справедливи шансове за децата е въпрос на приоритети, идентифицирайки едновременно и моралната и стратегическата важност на инвестициите в онези, които са в най-голяма нужда. Това включва:
- Справяне с бариерите и затрудненията, включително социалните норми, които пречат на децата да получават подкрепата, от която се нуждаят и блокират достъпа им до основни възможности и услуги.
- Превръщане на ангажимента в действие посредством програми и публични инвестиции, за да се подобри живота на най-уязвимите, сред които децата с увреждания, ромските деца и децата от бедни семейства. Това включва подобряване и разширяване на социалната закрила за уязвимите деца.
- Правителствата и дарителите да инвестират в политики с фокус върху децата.
- Постигане на съгласие за прекратяване на конфликтите и насилието, което застрашава живота и бъдещето на децата, включително за децата бежанци и мигранти, които са били принудени да избягат от война, конфликти или икономически трудности.
Източник: unicef.bg
Снимка: freeimages.com