По-голямата част от богатите държави създават нездравословни, опасни и вредни условия за децата в цял свят, сочи последният доклад “Места и пространства” на Изследователския център на УНИЦЕФ “Иноченти”, съобщиха от представителството на детския фонд на ООН в България.
Докладът, в който изследователите сравняват как 39 държави се справят с осигуряването на здравословна среда за децата, беше представен на 1 юни в Министерството на околната среда и водите.
Ако всички консумират ресурси със скоростта, с която го правят хората от изследваните 39 страни, ще е необходим еквивалентът на 3,3 планети Земя, за да се поддържа нивото на потребление, пише в доклада.
България заема 35-о място от общо 39 държави в класацията. Голям брой деца дишат токсичен въздух у дома и навън, отбелязва докладът. България е сред държавите, в които средното излагане на населението на фини прахови частици е от високите. Изгубените години живот в добро здраве поради замърсяване на въздуха са най-много в Колумбия (3,7) и Мексико (3,7), а най-малко в Япония (0,2) и Финландия (0,2). За България този показател е 1,7. Децата губят години в добро здраве и заради небезопасни водни източници.
България е сред държавите с най-голям процент деца, живеещи при тежки битови лишения, което означава пренасепеност, съчетана с влага, тъмнина или неподходящи санитарно-хигиенни условия. България е държавата с най-висок относителен дял на домакинствата с деца, които се затрудняват с отопляването на дома – 26% от всички домакинства и около 48% от бедните домакинства в страната.
Влагата и мухълът са основни рискови фактори в домашната среда, които допринасят за инфекциите на горните дихателни пътища, астмата и бронхита. В България 12,9% от децата обитават жилища с влага и мухъл.
27 % от домакинствата в България обитават пренаселени жилища, което има неблагоприятно отражение върху резултатите на децата в училище, физическото и психическото здраве на членовете на домакинството.
УНИЦЕФ призовава органите на управление на национално, регионално и местно равнище да изиграят водеща роля в подобряването на средата за децата още днес, като намалят отпадъците и замърсяването на водите и на въздуха и като осигурят качествени жилища и квартали. Необходимо е също да се подобри средата за най-уязвимите деца. Децата от бедни семейства по-често са изложени на риска от екологични вреди, а това задълбочава съществуващите неравенства.
Източник: unicef.org
Снимка: freeimages.com