Кърменето защитава децата от недохранване и затлъстяване и действа като първа ваксина за новородените, предпазвайки ги от редица често срещани детски заболявания.
Някои производители на изкуствено мляко обаче са се възползвали от пандемията и са използвали търговска заблуда, за да представят свои продукти като по-безопасна алтернатива на кърменето.
Това посочват в своето съвместно изявление изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе и генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус по повод Световната седмица на кърменето, която се отбелязва от 1 до 7 август.
Започването на кърмене в рамките на първия час след раждането, последвано от изключително кърмене в продължение на шест месеца и кърмене до втората година, предлага силна защита срещу всички форми на недохранване и затлъстяване при децата.
Данните на СЗО и УНИЦЕФ показват, че през последните четири десетилетия делът на бебетата, които са изключително кърмени, се е повишил с 50% в световен мащаб.
Пандемията от ковид-19 обаче е подчертала крехкостта на този напредък. В много страни тя е затруднила услугите за подпомагане на кърменето, а няколко държави дори са подали сигнал, че производители на бебешки храни са се възползвали от неоснователните опасения, че ковид-19 може да се предаде при кърмене, за да рекламират своите продукти като по-безопасна алтернатива.
Според СЗО и УНИЦЕФ мерките за постигане на благоприятна за кърмене среда включват:
- Въвеждане на Международен кодекс за маркетинг на заместители на кърмата, който да защити майките от агресивните практики на производителите на бебешки храни.
- Осигуряване на необходимите ресурси и информация на здравните работници, за да оказват ефективна подкрепа на майките при кърмене.
- Работодателите да предоставят на майките времето и пространството, от които се нуждаят, за да кърмят, включително по-дълъг платен отпуск по майчинство, места за кърмене на работното място, достъп до качествени грижи за децата, детски надбавки и адекватно заплащане.
В България делът на кърмените бебета остава малък в сравнение с данните за други страни по света, като само 10% от новородените закускват през първия час след раждането си, а под 20% от бебетата до 4-6 месечна възраст са изключително на кърма.
По повод Световната седмица на кърменето Клиниката по акушерство и гинекология в Пловдив предоставя безплатни консултации по кърмене, а в редица градове в страната ще се проведат лекции и дискусии за кърменето, организирани от Националната асоциация за подкрепа на кърменето.
Източник: puls.bg
Снимка: pixabay.com