УНИЦЕФ и Световната здравна организация започват кампания за ваксиниране на 23 милиона деца в Близкия Изток срещу полиомиелит след откриването на 17 случая в Сирия, съобщава shum bg, цитирайки АФП.
Това е най-голямата превантивна операция по ваксиниране, извършвана някога в Близкия Изток, уточняват двете организации в съобщение до медиите. СЗО посочва, че кампанията ще се проведе в Сирия, Ливан, Йордания, Турция, Ирак и Египет, в които има много сирийски бежанци, както и в Западния бряг и Ивицата Газа.
Кампанията по ваксинирането се предприема в резултат на откриването на деца, болни от полиомиелит, в Сирия за първи път от 1999 г. В комюникето се съобщава за 17 регистрирани случая – 15 в провинция Деир Езор, където бунтовниците контролират големи зони, един в Алепо и един в Дума, близо до Дамаск.
“Във вътрешността на Сирия кампанията цели да обхване 2,2 милиона деца, включително такива, които живеят в спорните зони и бяха пропуснати в предишната кампания”, уточняват УНИЦЕФ и СЗО, но признават, че конфликтът ще направи невъзможен достъпа до много деца.
“Всички сирийски деца трябва да бъдат защитени от заболяването”, заявява Ала Алван, регионален директор на СЗО и призова за сътрудничество с всички страни в конфликта в Сирия. Здравните организации считат, че има голям риск заболяването да се разпространи в региона.
Източник: shum.bg
Снимка: flickr/Dawn Huczek