През 2002 г. Международната организация по труда (МОТ) обяви 12 юни за Световен ден за борба срещу детския труд, за да привлече повече внимание към проблема, пред който се изправят децата.
Цифрите
Статистиката показва, че над 215 милиона деца по света са принудени да работят, а 40% от безработните са млади хора. Тези цифри са пряко зависими една от друга, тъй като трудът и експлоатацията в детските години води до сериозни поражения върху здравето и благосъстоянието на децата, които не завършват образованието си и след време попадат в графата безработни и социално слаби. Детският труд поставя началото на порочния кръг от безработица, неравенство и дискриминация. Образованието е ключът към промяната.
2021 – година за премахване на детския труд
От Международната организация на труда обявиха 2021 г. като година за премахване на детския труд. Тя ще бъде посветена на борбата за насърчаване на законодателни и практически действия за изкореняването му по целия свят, съобщиха от пресцентъра на КНСБ.
Решението е взето с приета единодушно резолюция на Общото събрание на ООН през 2019 г. Основният стремеж през тази година ще е правителствата да бъдат призовани да направят всичко необходимо за постигане на цел 8.7 от Целите на ООН за устойчиво развитие.
Цел 8.7 призовава държавите да предприемат незабавни и ефективни мерки за изкореняване на принудителния труд, прекратяване на съвременното робство и трафика на хора, и гарантиране на забраната и премахването на най-лошите форми на детски труд, включително набирането и използването на деца войници, както и да прекратят детския труд във всичките му форми до 2025 г.
Напредък през последните 20 години
Данните показват, че през последните две десетилетия има напредък – почти 100 милиона деца са освободени от труд, но 152 милиона все още полагат такъв. Освен това напредъкът е неравномерен. Почти половината от детския труд е в Африка (72 милиона деца), следвана от Азия и страните от Тихоокеанския басейн (62 милиона). Седемдесет на сто от полагащите труд деца работят в селското стопанство, главно в натурално и търговско земеделие и животновъдство. Почти половината от всички тези деца са в професии или ситуации, приети за опасни за тяхното здраве и живот.
Тревожен обрат на тенденцията
От МОТ обаче отчитат, че пандемията COVID-19 е влошила ситуацията. Проблемът засяга едно на всеки 10 деца по света.
“Кризата COVID-19 задълбочи бедността на тези и без това уязвими групи от населението и може да върне с години назад напредъка в борбата срещу детския труд. Закриването на училища влоши ситуацията и милиони деца работят, за да допринесат за доходите на семейството. Пандемията също така направи жените, мъжете и децата по-уязвими от експлоатация”, посочват от организацията.
Правителствата и международните организации постигнаха големи крачки в елиминирането на детския труд. Но през последните четири години се наблюдава тревожен обрат на тази тенденция. “Губим сила в борбата срещу детския труд и изминалата година не улесни тази борба”, заяви в изявление изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе.
Доклад на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) и Международната организация на труда установява, че 8.4 милиона деца са попаднали в детски труд през последните четири години и че още девет милиона са изложени на риск от подобен път до края от 2022 г. в резултат на COVID-19.
Според констатациите на доклада децата на възраст между 5 и 11 години, които извършват детски труд, сега представляват повече от половината от общия брой. Броят на децата на възраст между 5 и 17 години, които извършват работа, която е опасна или вредна за тяхното здраве, безопасност или морал, се е увеличил с 6,5 милиона до 79 милиона от 2016 г. насам. Приблизително 28 процента от децата на възраст от 5 до 11 години и 35 процента от децата на възраст от 12 до 14 години, ангажирани с детски труд, не учат в училище.
УНИЦЕФ и Международната организация на труда настояват правителствата и международните финансови институции да инвестират в програми, които връщат децата в училище.
Източник: 24chasa.bg offnews.bg, loopnewz.com
Снимка: pixabay.com