Конфликтът и хуманитарната криза в Сирия въвличат все повече деца в трудова експлоатация и са необходими спешни мерки за предотвратяването на това опасно явление. Това са изводите от нов доклад на УНИЦЕФ и “Save the Children”.
“Децата на Сирия плащат висока цена за провала на целия свят да сложи край на конфликта” обобщава анализът на ситуацията на терен. В над три-четвърти от домакинствата децата подпомагат семейния бюджет, разкрива докладът. Тревожни са тенденциите и сред напусналите родината си: в Йордания близо половината от сирийските деца бежанци са понякога единствените хора, които изкарват прехрана за семействата си. Има данни за сирийски деца бежанци на по едва 6 години, които работят в Ливан. Най-уязвими от всички работещи деца са тези, които са въвлечени във въоръжени конфликти, сексуална експлоатация, организирана просия и трафик на хора.
“Детският труд възпира физическия растеж и развитие, тъй като предполага продължителна и изтощителна работа срещу оскъдно заплащане и се осъществява в опасна и нездравословна среда. Носенето на тежки товари, излагането на влиянието на пестициди и токсични химикали и продължителната работа са само някои от големите рискове, пред които децата се изправят ежедневно”, каза д-р Питър Салама, регионален директор на УНИЦЕФ за Близкия Изток и Северна Африка.
Според доклада 3 на всеки 4 от запитаните деца в големия бежански лагер Заатари в Йордания са споделили за здравословни проблеми, свързани с работата им. А 22% от децата, които работят в земеделския сектор в Мафрак и в Йорданската долина, са получили наранявания в следствие на тежкия труд.
Освен това децата, които са принудени да работят, е много по-вероятно да отпаднат от училище – което засилва още повече стараха от появата на феномена “изгубено поколение” сред сирийски деца.
За да се прекрати порочната практика на детски труд в Сирия и в страните, засегнати от хуманитарната криза, детският фонд на ООН призовава чрез започналата през 2013 година инициатива “Без изгубено поколение” международната общност да предприеме спешни мерки:
Да се подобри достъпът до възможността за изкарване на прехрана чрез отпускането на повече средства за откриването на доходоносни дейности сред възрастните;
Да се осигури безопасно и качествено образование за всички деца, засегнати от кризата;
Прекратяването на най-ужасните форми на детски труд да стане приоритет за правителствата и за бизнес сектор;
Да се инвестира в заздравяването на национални и общностни системи и услуги за закрила на децата.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: flickr.com