300 милиона деца по света живеят в районите с най-токсичния въздух на открито. Едно на седем деца по света диша мръсния въздух в тези територии, който надвишава с над шест пъти допустимите международни нива на замърсяване. Това разкрива нов доклад на УНИЦЕФ, публикуван на 31 октомври 2016 г.
Изследването “Да изчистим въздуха за децата” използва сателитни картини, за да покаже за пръв път колко деца са изложени на замърсяване на въздуха, което надхвърля световните препоръки, определени от Световната здравна организация (СЗО). Сателитните карти показват и местата по света, където тези деца живеят.
Резултатите от изследването са публикувани една седмица преди началото на COP 22 в Маракеш, Мароко, където УНИЦЕФ призовава световните лидери да предприемат спешни действия за намаляване на замърсяването на въздуха в техните страни.
“Замърсяването на въздуха е основен фактор, водещ до смъртта на около 600 000 деца под петгодишна възраст всяка година. Смогът заплашва живота и бъдещето на още милиони всеки ден”, изтъква изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. По думите му замърсяващите компоненти вредят не само на развитието на белите дробове на децата, но трайно могат да увредят техните развиващи се мозъци. “Никое общество не може да си позволи да пренебрегне замърсяването на въздуха.”
Сателитните изображения потвърждават, че около 2 милиарда деца живеят в райони, където замърсяването на въздуха – причинено от фактори като вредни емисиите от превозните средства, използване на изкопаеми горива, прах и изгарянето на отпадъци, надхвърля минималните норми за качеството на въздуха, определени от Световната здравна организация. Южна Азия има най-голям брой такива деца, които живеят в тези райони (620 милиона деца), след това е Африка (520 милиона деца). В Източна Азия и Тихоокеанския регион има 450 милиона деца, живеещи в райони, които надвишават зададените лимити.
Проучването изследва и данни, касаещи замърсяването на въздуха на закрито, често причинено от употребата на горива като въглища и дърва за готвене и отопление. Този проблем засяга предимно деца в семейства с ниски доходи в селските райони.
Замърсяването на въздуха – и на закрито, и на открито, е пряко свързано с пневмонията и други заболявания на дихателната система, които са причина за един на всеки 10 смъртни случая на деца под пет години. Това прави замърсяването на въздуха в една от водещите опасности за здравето на децата.
Децата са по-податливи от възрастните на замърсяването на въздуха – на открито и в закрити помещения. Причината е, че белите им дробове, мозъкът и имунната система все още се развиват и техните дихателни системи са по-пропускливи. Малките деца дишат по-бързо от възрастните и поемат повече въздух спрямо теглото си. В най-неблагоприятно положение са децата, които са с по-лошо здраве и имат недостатъчен достъп до здравни услуги, именно тези деца са най-уязвими към болестите, причинени от замърсения въздух.
УНИЦЕФ призовава световни лидери, които ще присъстват на срещата COP 22, да предприемат четири спешни стъпки в държавите си, за да защитят децата от замърсяването на въздуха.
В доклада УНИЦЕФ призовава всички страни да намалят замърсяването на въздуха, като ограничат изгарянето на изкопаеми горива в електроцентралите, както и употребата им за превозни средства. Тези мерки помагат и за овладяване на климатичните промени. Оказва се, че справянето със замърсяването на въздуха също така е рентабилно, след като Световната банка изчисли, че загубите от замърсяването на въздуха възлизат на повече от 5 трилиона щатски долара годишно.
УНИЦЕФ също препоръчва да се сведе до минимум излагането на децата на мръсен въздух. Това може да стане, като източниците на това замърсяване – натоварени пътища и фабрики, не са разполагат в близост до училища и детски площадки.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com