На 26 и 27 ноември, 2020 г., се състоя уеб-конференция „Право на детето на защита от насилие“, организирана от Национална мрежа за децата (НМД) и Мрежа за правна помощ към НМД. Събитието събра адвокати и юристи от страната, които работят по дела с участието на деца, с цел обмяна на опит и споделяне на мнение по необходимите законодателни промени, които да направят действително ефективна защитата на правата на децата в страната.
Гост-лектори в конференцията бяха Омбудсманът на Република България доц. д-р Диана Ковачева и д-р Ева Жечева, директор на дирекция „Права на детето“ към Омбудсмана; съдия Вергиния Мичева от Софийски градски съд; г-жа Любов Стойчева, юрист в отдела по изпълнение решенията на ЕСПЧ в Европейския съд по правата на човека; адв. Адела Качаунова, директор „Правна програма“ на Български хелзински комитет (БХК), адв. София Разбойникова, член на УС на Фондация «Български адвокати за правата на човека» (БАПЧ) и г-жа Деана Димова, психолог, работещ със семейства и деца в криза, управител на сдружение „Център Динамика“.
Фокус на събитието беше националната и европейската правна уредба на правото на детето на защита от насилие и начините, по които детските права да бъдат действително защитени. Конференцията започна с обзор на настоящото състояние на правната уредба и начините за подобряването й, представен от Омбудсмана доц. д-р Ковачева. Тя акцентира върху увеличаването на случаите на насилие над деца, в това число и на случаите на онлайн тормоз в условията на пандемия и изрично се ангажира институцията на Омбудсмана да продължи да дава препоръки към отделните институции за справянето с подобни ситуации. Омбудсманът пое и личния ангажимент да бъде изготвен специален доклад относно постъпилите жалби от деца или родители по време на извънредното положение и извънредната епидемична обстановка, който да бъде внесен за разглеждане в Парламента, като отправи призив за съдействие с информация от всички организации, работещи с деца.
„Ситуацията на криза осветява всички дефицити на системата, изостря ги и може да е добра основа за обръщане на вниманието на ресорните министри относно необходимите реформи за подобряване благосъстоянието на децата“ – завърши Омбудсмана и обеща скоро да инициира виртуална среща с представители на държавните институции с цел продължаване на диалога за ефективното им взаимодействие за постигането на общо набелязаните цели.
„2/3 от младежите имат страх от насилие“ – с това д-р Ева Жечева, директор в дирекция „Права на детето“ към Омбудсман на Република България, продължи дискусията, споделяйки редица случаи, по които институцията е била сезирана и за чието разрешаване е съдействала. Конкретно внимание бе обърнато на Препоръките на Комитета по правата на детето на ООН, които следва да бъдат приети като източници на правото и да предизвикат реакция в начина на правоприлагане на национално ниво. Д-р Жечева направи и систематизация на основните случаи на насилие над деца, извеждайки следните категории:
1) деца-жертви на телесно наказание;
2) деца-жертви, чиито родители живеят в чужбина;
3) деца-жертви на родителски конфликти;
4) деца-жертви на насилие в институции.
„Важно е да бъде създадена единна национална база на всички деца, които са станали жертва на насилие, с цел проследяване на случаите и обезпечаване предприемането на най-ефективни мерки за тяхната закрила“ – завърши своето обръщение д-р Жечева.
Като представител на магистратите и изразител на мнението си като родител, съдия Вергиния Мичева от Софийски градски съд, се обърна към участниците в конференцията с обезпокоителната статистика за 30 % увеличение на случаите на домашно насилие в Европейския съюз. Всичко това предполага и засилено внимание към начина, по който съдът разглежда подобни дела, в това число и относно прилагането на най-добрия интерес на децата като висш принцип, който следва да бъде интегриран във всяко едно съдебно решение, постановено по дело с участието на дете. Съдия Мичева апелира за по-засилено изслушване на децата в съдебните производства при спазване на дължимите за това законови предпоставки и обезпечаването на една щадяща за целта среда. Всичко това обаче предполага и подобряване на специализацията на съдебните състави, работещи приоритетно с деца, с цел осигуряването на максимално професионално разглеждане на делата, включващи деца.
Друг основен фокус на уеб-конференцията бе и практиката по решения на Европейския съд по правата на човека, коментиращи начина на упражняване на правото на детето на защита от насилие и позитивно – правните задължения на държавата да обезпечи спазването им. Обширната тема бе представена от Любов Стойчева, адв. Адела Качаунова, адв. София Разбойникова, които акцентираха задълженията, възложени на властите, в случаите, когато е налице информация за евентуално насилие над дете. Сред тях обект на обстоен анализ бяха и редица решения на Европейския съд по правата на човека срещу България, които установяват, че на практика законодателството ни не предоставя реална възможност за изпълнение на решения относно упражняване на родителски права, а липсата на бързина и ефективност на разследването в случаите на насилие над деца са едни от най-честите причини страната ни да бъде осъждана. Редом с това бяха обсъдени и редица други решения на Европейския съд, от които може да бъде почерпен опит за подобряване на националната правна уредба. Сред тях беше изказано предложението по аналог на френския модел да бъде създаден единен регистър на всички социални доклади относно деца, който да е достъпен на оказващите подкрепа и разследващите с цел навременната информация, която трябва да бъде събрана.
Освен юридическите измерения на насилието над деца, интерес представляваше и гледната точка на психолога Деана Димова, която подробно се спря на психическите изменения, които е възможно да настъпят в детската психика в резултат на упражнено насилие, както и причините детето да не разпознава насилието и да не сигнализира за него.
Конференцията завърши с апел към адвокати от цялата страна, работещи в сферата на детските права, да се включат към Мрежата за правна помощ на НМД и да участват в инициирането на стратегически дела, целящи промяната на правната уредба и обезпечаването на максимална защита на детските права в България.