Сериозна финансова инжекция от ЕС ще получи българското образование през 2023 г. – както по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, така и по новата оперативна програма „Образование“ (2021-2027).
Детските градини ще получат средства за ремонт, училищата – за STEM кабинети, общините – за изграждане на младежки центрове. Срокове за кандидатстване по някои от процедурите вече текат, други все още не са отворени. Предстои сериозна работа за кметове, директори, учители и МОН, за да доведат мащабните инвестиции до осезаем резултат.
За кой колко европари и кога ще има в образователната система?
Първите две отворени процедури по Плана за възстановяване – на 27 септември 2022 г. – бяха тези за изграждане на младежки центрове, кандидатстването за които приключва на 15 февруари 2023 г. По тях страната ни ще получи 40 млн. лв. за изграждането на 10 мултифункционални центъра в областни градове, както и 16 млн. лв. – за 10 младежки центъра в по-малки градове, които да помогнат за социалната адаптация и трудова реализация на 16 500 млади хора между 13 и 29 г. Идеята е те да предлагат разнообразни дейности (вкл. международни) в помощ на личностното развитие и пригодността за заетост на учениците и младежите. Сред целевите групи са младежи в риск от отпадане, от уязвими групи и такива, които не учат и не работят.
Дейностите на центровете трябва да са свързани с привличане на ученици и млади хора и с изграждане у тях на меки умения – за комуникация, финансова грамотност, представяне пред работодатели, справяне със стресови ситуации, критично мислене, емоционална интелигентност, работа в екип. Те следва да предлагат целенасочени мерки за подкрепа на ученици и младежи, които са отпаднали от училище или още са в училище, но са изложени на риск от отпадане чрез методите на неформално и формално обучение, консултации, менторство, работа с родители.
Ще се предлагат курсове за повишаване на дигиталната компетентност и езикови курсове, както за подобряване на познанията по български език, така и за учене на английски. Младите хора ще могат да получават информация за квалификация и преквалификация, както и съдействие при работа с институциите и бизнеса. Сред дейностите, които могат да развиват центровете, са още подпомагане на професионалното ориентиране на младежи без завършена степен чрез даване на възможност за придобиване на професионални умения, предоставяне на услуги за социално включване на младежи от уязвими групи, вкл. роми. Центровете ще организират срещи между предлагащи и търсещи работа, събития за представяне на успешни практики на млади предприемачи и др.
За изграждане на центровете в областни градове могат да кандидатстват общини, които са областни центрове и в които понастоящем няма създадени подобни младежки центрове. Т.е. за тях не могат да кандидатстват общините Пловдив, Стара Загора, Добрич, Враца, Монтана, Перник, Габрово и Бургас, които вече имат такива центрове по друга програма. Областните центрове могат да получат от 3.7 до 4.3 млн. лв. за изграждането на един център, всеки от който да включи в дейностите и клубовете си поне 1200 младежи от областта, 20% от които са роми, като на поне 300 от тях да осигурят обучение за повишаване на дигиталните умения.
За по-малките младежки центрове сред изброените допустими бенефициенти са общинските администрации на Горна Оряховица, Свищов, Севлиево, Айтос, Карнобат, Несебър, Поморие, Нова Загора, Казанлък, Гоце Делчев, Петрич, Сандански, Дупница, Ботевград, Ихтиман, Самоков, Велинград, Пещера, Асеновград, Карлово, Димитровград, Свиленград, Харманли. Те могат да кандидатства с проекти от 1.4 до 1.8 млн. лв. Всеки от центровете трябва да включи поне 450 младежи от общината, поне 120 от които да са включени в обучения за повишаване на дигиталните умения.
Срокът за изграждането и оборудването с модерна материална база и на двата вида мултифункционални центъра е 40 месеца, не по-късно от 30 юни 2026 г. Партньори могат да са други общини, училища, читалища, социални служби, бюра по труда, НПО.
Източник: segabg.com
Снимка: pixabay.com