В продължение на 6 месеца ученици от 6 български града участваха в инициативата „Млади местни новинари“ на Сдружение „Безопасни детски площадки“. Младежи от София, Сливница, Благоевград, Бургас, Добрич и Велинград се обучиха как да създават новини за своето населено място, подкрепени от местната общност от действащи журналисти, български и международни медийни експерти и представители на институциите.
Това е първото подобно мащабно национално обучение на млади журналисти за регионалните медии – радио, печат, онлайн медии. То обхвана ученици на възраст от 14 до 18 години от различни училища – активисти и действащи журналисти, изявени в изкуствата гимназисти и др. Те преминаха и през едномесечен стаж в реална работна среда, където създадоха собствени материали – новини, репортажи, интервюта по наболели теми, отразявания на събития, включвания на живо в ефир. Съвместната на работа на младежите с медиите партньори – БНР – Радио София, Дарик радио, агенция Фокус, вестник Темпо и Столица.бг продължава.
Инициативата приключи с работно посещение на част от младите журналисти в централата на румънски партньори по проекта – Forum Apulum, с които младежите обмениха идеи и опит за международни проекти.
Ето и какво споделиха участници в проекта. „Възприемайки се като млад местен журналист, все още се чувствам малко неопитна, но също и по-уверена, след като вече “влязох в обувките” на тази професия, макар и за кратко. Мечтая да продължа да се развивам в тази посока“, казва Карина Терзийска от Благоевград. „За мен беше удоволствие да бъда част от проекта и извлякох голяма полза от наученото“, споделя Преслава Ганчева от Бургас.
Лекторите и менторитет в инициативата също бяха впечатлени от младите новинари. „Важно е да подкрепяме младите местни новинари, за да поддържаме тяхното желание да знаят, да научат, да променят, да информират, да не се примиряват. Работата ми с тях ми върна онова усещане на радост и изумление от първите ми години и опити в медиите (телевизията), дадох си сметка колко много знаят, колко са подготвени технически, колко източници на информация имат, колко са смели.“, казва Лили Големинова от БНР – Радио София.
„Винаги научавам и по нещо от учениците и студентите, с които имам привилегията да работя и общувам. Бях впечатлена от зрелостта и устремеността им“, заяви Иглика Иванова, експерт към Коалиция за медийна грамотност.
Сдружение „Безопасни детски площадки“ планира да продължи инициативата през следващата година, като потърси нови съмишленици.
Проект “Млади местни новинари” на Сдружение “Безопасни детски площадки” се изпълнява в партньорство с Forum Apulum, Румъния, с подкрепата на Google.org по програма за дигитален активизъм и малки грантове на TechSoup Network, която Коалиция за медийна грамотност реализира в партньорство с Funky Citizens.