Центърът за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания започна своята работа на 1 октомври 2014 г. като държавно делегирана дейност. До момента неговите услуги се предоставяха от Сдружение “Бъдеще за децата с увреждания”, гр. Казанлък със средства от дарителски кампании и проекти. Той беше открит благодарение на доброто партньорство между Община Казанлък и неправителствената организация.
В община Казанлък са регистрирани 222 деца с увреждания и 84 младежи с увреждания, така че услугата, която успешно работи вече няколко години, добавена към дейностите на ДЦДУ, ЦНСТ, РЦПИОВДУСОП и други организации в сектора, идва точно навреме в помощ на нуждаещите се.
ЦСРИ ще обслужва почасово 25 деца и ще се осъществява в Комплекса за социални услуги, намиращ се в общинската сграда на ул. „Войнишка” №25.
Предоставянето на услугата ЦСРИ цели подкрепа на индивидуалното развитие, поддържане и придобиване на нови способности и самостоятелност на лица с различни вид и степен на увреждане, както и подкрепа на лица от различни рискови групи, чрез целенасочени дейности за интеграция и превенция на социалното изключване. Тя включва разнообразни консултативни, терапевтични и рехабилитационни дейности, насочени към създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и обучение за водене на самостоятелен начин на живот.
Терапевтичните, консултативните и рехабилитационните дейности се осъществяват от специалисти, които съдействат и подкрепят потребителите и техните близки чрез индивидуални и/или групови занимания. Лицата ползват дейностите и програмите (индивидуални или групови) почасово – всеки ден или няколко пъти в седмицата/месеца в зависимост от индивидуалните им потребности.
Броят на лицата в групите е съобразен с възрастовите особености, потребностите им и възможностите на наличната материална база. Почасовото ползване на услугата позволява приемане на потребители над определения капацитет, при условие че се спазва работно време на специалистите и графикът на дейностите им го позволява. Освен в сградата на центъра услугата може да се предоставя и мобилно.
Източник: Сдружение “Бъдеще за децата с увреждания”, гр. Казанлък