Почти 10 години по-късно отколкото трябва се диагностицират пациенти с вроден имунен дефицит в България. Това изтъкват специалисти от столичната Александровска болница в Световната седмица, посветена на наследствените заболявания на имунната система. Болестите, обединени под името имунен дефицит, са над 250 вида, а към момента от тях у нас страдат 126 души, съобщава bestdoctors.bg.
Ако не се потърси лечение навреме, този тип заболявания могат да доведат до тежки инфекции и до фатален край. Очаква се до 2 месеца в лечебното заведение да заработи един от първите за Източна Европа центрове за имунен дефицит. В него се предвижда провеждането на обучение на лекари и пациенти.
Един на всеки 2000 у нас страда от имунен дефицит, за лечението, на който вече има отделна клинична пътека, подчертава проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по имунология в столичната болница.
„Има известни разлики при симптомите при деца и възрастни, но в най-общ порядък се получават различни инфекции или има повече от 3 пневмонии за година при възрастен, или повече от 2 при дете. Много често тези заболявания ги откриваме по повод на техните усложнения. Нашата цел е да ги диагностицираме преди да дадат тези усложнения”, обяснява проф. Елисавета Наумова.
Специалистите са единодушни, че трябва да се обръща повече внимание на децата. В много случаи родителите се успокояват с това, че е нормано малчуганите да боледуват и по този начин неглижират заболяването.
„Пред нас стои предизвикателството да обединим усилията си и да информираме обществото”, продължава проф. Наумова.
Тя допълва, че разкриването на Функционалния експертен център за обучение и подобряване на диагностиката на заболяването ще допринесе за информираността на обществото. Сумата, налична за изграждането му, вече е събрана, а за място е избрана Клиниката по имунология в Александровска болница.
От 22 до 29 април 2014 г. в Александровска болница ще се проведат безплатни консултации на пациенти със съмнение за вроден имунен дефицит. Всеки желаещ може да се възползва от инициативата, като за целта няма да се изискват направления. Прегледите се осъществяват по повод Световната седмица за борба със заболяването, а предварителното записване за тях се извършва на тел. 02/9230 322.
Източник: bestdoctors.bg
Снимка: freeimages.com/artotm