В България е налице утроена заболеваемост от диабет тип 1 при децата в сравнените с 80-те години на миналия век. Това съобщи доц. Радка Савова, началник на Клиника по диабет в СБАЛ по детски болести “Проф. Иван Митев” по време на информационна среща посветено на заболяването.
За цялата страна децата с тази диагноза са между 1500 и 2000, а в специализираните клиники в София се наблюдават около 800 деца, каза доц. Савова.
От създаването на Клиниката по диабет в Педиатрията преди 50 години до днес през нея са преминали за лечение над 4900 деца. По думите на доц. Савова благодарение на постоянното обучение и постигнатия контрол на заболяването, България се нарежда сред първите 15 държави в Европа като постижения в лечението. По време на събитието председателят на Българското национално сдружение по детска ендокринология проф. Мая Константинова пък обърна внимание на някои недостатъци на процедурите за реимбурсиране на помпи и сензори.
Така например протокол може да бъде издаван само от определени от НЗОК комисии в университетските болници в София, Пловдив, Варна и Плевен, като пациентите са задължени да започнат лечение с инсулинова помпа единствено в посочените центрове. Също така пациентите с отличен контрол (с нива на гликиран хемоглобин <7%), които до момента закупуват сензорите си сами, са лишени от възможността от реимбурсация поради изискването на НЗОК нивата на гликиран хемоглобин да са >7%.
В световен мащаб над 537 млн. възрастни (20-79 години) страдат от диабет. Предвижда се до 2030 г. броят им да нарасне до 643 млн., а до 2045 г. – до 783 млн. Броят на болните от диабет в България е над 503 000.
Източник: clinica.bg
Снимка: pixabay.com