В българската образователна система решаващият изпит парадоксално идва не в края на образованието, а в средата му. В четвърти клас учениците преминават проверка на знанията, за която им казват, че не е особено важна и дава оценка по-скоро за работата на учителите. Три години по-късно те изведнъж се оказват пред изпитание, което понякога решава бъдещето им. Изпитите от т.нар. Национално външно оценяване след седми клас служат за влизане в гимназиите и за разлика от всички останали – матури, кандидат-студентски и студентски, при тях има само един опит.
Целенасочената подготовката на амбицираните да влязат в престижните средни училища седмокласници отнема поне година и много често включва частни уроци, в които се запълват празнините от подготовката в клас и се тренират нужните умения за добро представяне на конкретния изпит. Все повече обаче и самите училища поставят акцент върху подготовката, тъй като доброто представяне на техните възпитаници на изпитите им осигурява засилен интерес и повече кандидати за записване.
В навечерието на новата учебна година “Дневник” обобщи резултатите от тазгодишните изпити по български език и литература и по математика след 7 клас, публикувани в националния портал за отворени данни, като ориентир за родителите и за учениците, които след десет месеца ще бъдат изправени пред избор накъде да поемат след основното образование. Информацията, предоставена от Министерството на образованието, включва над 1700 училища в страната. За разлика от матурите, при седмокласниците може да се направи сравнение за представянето и по двете дисциплини, тъй като всички ученици се явяват и на двата изпита.
Класацията на училищата с най-добри резултати е направена на базата на общото представяне на учениците и на двата изпита като е взет предвид броят на явилите се ученици – така, както образователното министерство изчислява средните резултати на учебните заведения от двата зрелостни изпита. По-надолу в статията може да се види и класирането по двата предмета поотделно. В таблицата е посочен броят изпитани ученици по отделните дисциплини, а разликите – там, където ги има, в броя на явилите се по български и математика е незначителен. В подредбата участват училища с над петима изпитани ученици, като целта е да се даде картина и за частните и за прохождащи училища, където понякога има по-малко деца.
Превъзходството на математическите гимназии
Резултатите потвърждават статута на математическите гимназии в цялата страна на желани места, където се подготвят амбициозни ученици – те са почти една трета от стоте с най-високи резултати. При това те водят и в класацията по български език и литература, където от първите десет само две училища не са с математически профил. Немалко от гимназиите с най-високите резултати при зрелостниците са на челни позиции и тук, тъй като имат прием на ученици след 4-ти клас.
Разпределението по области показва, че почти половината от училищата от стотицата са в София. На първо място обаче – и по бългаски, и по математиката, е варненската математическа гимназия. В челната десетка са също математическите гимназии в Пловдив, Бургас, Русе, Благоевград и Ловеч.
Броят на частните училища с високи резултати след 7-ми клас е два пъти по-голям, отколкото на матурите – в стотицата влизат 20 частни заведения. Най-много от тях, очаквано, са в столицата, но сред най-добрите има и представители на Пловдив и Бургас.
Вижте класацията според усреднените резултати от изпитите по български език и литература и по математика. Таблицата позволява да се търси по име на училище, а също и по населено място.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com