Борбата срещу СПИН се води повече от 30 г., а в България основната цел е да се гарантира безопасност при кръвопреливането, както и лечение и профилактика.
Всяка година на 1 декември доброволците на Български младежки червен кръст – София отбелязват Световния ден за борба срещу ХИВ/СПИН с мащабна информационна кампания.
Световната здравна организация анонсира новата си стратегия за елиминиране на епидемията от ХИВ в световен мащаб.
Последните медицински данни променят изцяло представата и стратегиите за борба с това заболяване. Резултатите сочат, че незабавната терапия предпазва от разпространението на инфекцията. Поради това СЗО излезе с три основни препоръки:
- незабавна терапия за всички носители на вируса, независимо от това в каква фаза на заболяването е пациентът. Последните проучвания показват, че пациентите, които са на терапия на практика са неинфекциозни и не разпространяват инфекцията сред партньорите си. Това означава, че те могат да водят напълно пълноценен живот без страх от заразяване на хора, с които имат сексуален контакт.
- подобряване на превенцията на ХИВ/СПИН. Освен традиционните методи на превенция, СЗО препоръчва и употребата на т. нар. предекспозиционна профилактика (PrEP). За предекспозиционна профилактика се използват някои от наличните медикаменти за лечение, които обаче се прилагат при здрави хора, изложени на значителен риск от инфектиране с ХИВ. Франция е първата държава в Европа, която официално въведе предекспозиционната профилактика за своите граждани преди няколко седмици.
- елиминиране на епидемията от ХИВ като част от програмата на ООН за устойчиво развитие. Целите на програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) включват елиминирането на ХИВ епидемията до 2030 г. и намаляване на новите случаи на заразяване с допълнителни 75% до 2020 г. През следващите 5 години се цели 90% от хората, живеещи с ХИВ да бъдат наясно, че са инфектирани, 90% от тях да бъдат включени на антиретровирусно лечение и 90% от хората на антиретровирусно лечение да бъдат с неоткриваеми стойности на вируса в кръвта.
Броят на тийнейджърите, умрели от СПИН, се е утроил от 15 години, като повечето от тях са се заразили с болестта в бебешка възраст, се казва в доклад на УНИЦЕФ, цитиран от Франс прес и БТА.
Когато става дума за носителите на ХИВ, тийнейджърите са единствената възрастова група, при която цифрите, свързани със смъртността, не намаляват, се отбелязва в доклада. СПИН е първата причина за смъртност сред тийнейджърите в Африка и втората сред връстниците им в целия свят.
Повечето тийнейджъри, които умират от свързани със СПИН болести, са се заразили с ХИВ докато били бебета, т.е. преди 10-15 години, когато по-малко на брой бременни и серопозитивни майки са имали достъп до антиретровирусна терапия, за да се предотврати рискът от предаване на ХИВ от майката на детето, се уточнява в доклада.
Много от тези деца са оцелели до тийнейджърска възраст, без да знаят, че са заразени с вируса на СПИН.
Сред 15-19-годишните ежечасно се регистрират 26 нови случая на заразяване с ХИВ. Около половината от серопозитивните младежи и девойки на 15-19-годишна възраст живеят в 6 страни – РЮА, Нигерия, Кения, Индия, Мозамбик и Танзания.
Източник: forumnews.bg, vesti.bg
Снимка: freeimages.com