Само 112 бебета са изоставени от началото на годината до момента, отчетоха вчера от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Макар че до края на годината все още има доста време, отсега е ясно, че зарязаните от родителите си новородени през 2011 г. ще са по-малко, отколкото през миналата, когато достигнаха 306. През миналата година пък по различни причини в социалните домове са настанени нови 2700 деца. Повечето от изоставените хлапета обаче стигат до социалните по установения от закона път, твърди Ренета Манолова от АСП. Подобен случай на подхвърленото във вторник бебе в столицата не е имало нито през тази, нито през миналата година, напомня тя. Според Манолова в софийския случай има твърде много въпросителни, за да може да се коментира подробно. На първо време полицията ще издирва родителите и близките на бебето, чак след това ще мисли да го настанява в някой от медико-социалните домове. Обикновено хората, като видят по телевизията подобен случай, искат да осиновят децата. Това обаче противоречи на Семейния кодекс, който търси родители за детето, а не дете за родителите, коментира Манолова.
Общо децата в тях постоянно намаляват, показва статистиката.
През 2010 г. отделите “Закрила на детето” в страната са работили по 3660 случаи, за да убедят майката да не изоставя своята рожба. Освен социални работници това често правят и активисти на неправителствени организации. Според статистиката на АСП в 1200 от тези случаи те са успели да убедят жените да се грижат сами за своите бебета.
Пак с усилията на социалните през миналата година 1540 хлапета са се върнали в собственото си семейство. Когато родителите не искат или не могат да ги гледат, обикновено се предлага на техни роднини и близки да го направят, вместо да растат по домовете. Само през 2010 г. 1461 са намерили семейство при свои кръвни роднини.
Обикновено това става, когато родителите са на гурбет в чужбина, тогава бабите и дядовците, чичовци и лели се съгласяват да се грижат за тях, твърди Ренета Манолова.
Друга мярка, която набира популярност в България, е приемната грижа, която може да е доброволна, но може и да носи сравнително добър доход. През миналата година в приемни семейства са отишли 221 деца. Но до момента са обучени и утвърдени 780 приемни семейства.
Пак само за миналата година са осиновени други 950 деца.
Източник: в.”Монитор”