В Габрово и Русе продължават добрите спортни практики, които подпомагат терапията на деца с увреждания.
За четвърта поредна година габровското сдружение „Равен старт” на родители с деца от аутистичния спектър стартира проект за лечебно плуване и рехабилитация за деца с гръбначни изкривявания и деца с увреждания. Проектът с продължителност 6 месеца стартира от началото на юни и ще бъде финансиран от дарителски кампании на „Равен старт” с допълнителната помощ на Обществения дарителски фонд и фондация „Работилница за гражданска инициатива”.
„Тази година насочихме усилията си за съвместна работа с деца с гръбначни изкривявания и деца с увреждания, разказа председателят на сдружението Тинка Сапунджиева. Нашата цел е наред с основната рехабилитация на децата с проблеми да направим и опит за реална интеграция и социализация. Знаем, че процесът на приобщаване на така наречените деца в норма и деца с увреждания е дълъг и труден и все още нашето общество не е узряло да приема с отворени обятия децата с увреждания. Затова с полезните дейности за всички деца ще направим и този опит за съвместна работа, за който се надяваме да бъде успешен. Целта на проекта ни е да обхванем деца от 10 до 14-годишна възраст с доказана диагноза – гръбначни изкривявания.
Ще поканим националния консултант по ортопедия и травматология проф. Петър Тивчев да консултира тези деца, а след това да проведем лечебна гимнастика в открития съвместно с Ресурсен център – Габрово Кабинет по релационна психомоторика и водна рехабилитация в басейна на Приро-доматематическата гимназия.”
По проекта могат да се включат до 20 деца с проблеми. Според Тинка Сапунджиева надеждата е да се съберат повече средства и в бъдеще да бъде помогнато на по-голям брой деца. За поредна година ПМГ предоставя часове за ползване на басейна по проекта на „Равен старт”.
Сдружението и този път подходи изключително отговорно към този проект и кинезитерапевтът, който до момента се занимаваше с водната рехабилитация на децата с увреждания, беше изпратен на допълнително обучение във фондация „Воден път” за терапията на деца с гръбначни изкривявания. Родителите ще мога да се консултират с него за изправителната гимнастика и водната рехабилитация, която ще бъде проведена с техните деца . Записването става на телефон 0895415137.
В Русе също има добри практики, които подпомагат терапията на деца с увреждания. Клубът по конен спорт “Истър” започна благотворителна кампания, с която ще подобри качеството на дейността си, свързана с конна терапия на деца с увреждания и в неравностойно положение. Целта е закупуване на специализирано оборудване, необходимо за пълноценно провеждане на терапевтичните занимания, обясни главният конен терапевт Искрен Гецов. Ще бъдат закупени колани, специални седалки за децата и рампа, за младежите с колички. На първо време са необходими около 15 000 лева. По-нататък идеята ще се развие, като бъдат поканени психолози и кинезитерапевти, за да може да се създаде Център за работа с деца със специални нужди.
Доказано е, че конната терапия помага на деца и младежи с ДЦП, аутизъм, синдром на Даун, синдром на дефицита на вниманието, хиперактивност, социални и поведенчески проблеми. В момента 12 деца посещават клуб “Истър”, като с всяко дете работят по двама души. Необходимото време за едно занимание е от 30 минути до 1 час, разказа Искрен Гецов, а заниманията са веднъж седмично. Терапията с коне не само укрепва тялото, а има и положително влияние върху психиката. Помага и за социалната интеграция на децата.
Източник: в. 100 Вести, в. Бряг
Снимка: freeimages.com