Автор: Александра Гьошкова, част от екипа на „Деца изследователи“ към Национална мрежа за децата
„Деца изследователи“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2022 – септември 2023г. екипи от младежи изследват шест значими теми, които самите те определиха като важни за тях и общността, в която живеят.
Младежите изследваха гледната точка на връстници по въпроси, свързани с тема“Образование”, като събраха мнението на 48 младежи на възраст 14-18 години.
Участниците в програма „Деца изследователи“ попитаха свои връстници относно нагласите им за заменянето на хартиените учебници с електронни. Повече от три четвърти от тях смятат, че идеята е добра. За да се обосноват, посочиха няколко предимства на електронните учебници като това, че употребата им помага да се запазят природните ресурси, както и че са по-леки и по-евтини.
„Смятам, че могат да се заменят, защото по-големите ученици няма да плащат по-големи суми за хартиени учебници, няма да се секат дървета за тях и няма да се натоварваме с тежки учебници, когато идваме на училище.“
Младите хора, които не желаят да използват електронни учебници, дадоха доводи като това, че учениците прекарват твърде много време пред екран и допълнителната употреба на устройства би им навредила. Други смятат, че хартиените учебници не могат да се заменят, защото в някои райони няма достатъчно технологично развитие.
Когато бяха попитани дали в училище трябва да има повече извънкласни дейности, най-често младежите посочват, че е нужно да се увеличи броят им. Дейностите които желаят, са свързани със спорта, културата, изкуството, гражданското образование и политиката, или лично и професионално развитие.
„Свързани с развитието и подобряването на самите ученици – комуникативни умения, намиране на спонсори, участия в дебати.“
„Най-вече в областта на изкуството – актьорски школи, музикални школи с изучаване на музикални инструменти, създаване на музикални и арт групи.“
Друг често срещан отговор препраща към уроци, проведени извън класната стая и посещаване на забележителности. Друга честа асоциация на учениците е, че би било добре училището да се допита до тях, за да разбере какви са интересите им и да създаде съответстващи извънкласни дейности.
Младежите мислят, че могат да се включват по-активно във вземането на решения, които са свързани с училищния живот, посредством ученически съвет (парламент) и анонимни анкети. Подчертават необходимостта от това да се създаде пространство, в което могат свободно да изразяват мнението си, да представят идеи и решения на проблеми.
Най-често анкетираните споделят, че темата за човешките права трябва да бъде част от учебната програма. Преценяват, че голяма част от младите хора не познават правата си достатъчно добре, а това е важно и би било полезно за тях.
„Всеки човек трябва да знае докъде се простират правата му и къде е границата на нарушаване от негова страна.“
Друг, често срещан отговор, е, че темата вече се изучава в предмета Гражданско образование.
Когато бяха попитани, дали в тяхното училище има нещо, което смятат, че трябва да стане част и от останалите, младите хора най-често коментираха нуждата от ученически парламент, добре оборудвани кабинети, извънкласни дейности или клубове, зачитането на мнението на учениците и център за кариерно ориентиране.
„Смятам, че повечето училища трябва да имат ученически съвет, за да можем заедно да обменяме опит, да участваме в различни проекти и т.н..“
Учениците отбелязват необходимостта от подобряване на училищната база в следните аспекти: чистотата на тоалетните и наличието на топла вода, тоалетна хартия и сапун, освежаване на класните стаи и фасадата на училището, закупуване на нови чинове, столове, техника и обновяване на спортната база.
„Много малко училища имат хубави физкултурни салони и приятен училищен двор, затова смятам, че това е нещо, което трябва да мине на преден план в промените.“
„В много от стаите чиновете и столовете са счупени, според мен е нужно да се заменят с нови. Смятам, че е добре по коридорите да има пейки (…)“
За да чува гласът на децата, подкрепете ни и станете част от нас с месечно дарение на nmd.bg/dari
Снимка: unsplash.com