Стратегически управленски план за интегрирани услуги за деца бе представен по време на Международна кръгла маса „Партньорство за развитие на интегрираните услуги за деца в България – възможности и реалности”. Форумът, организиран от Държавната агенция за закрила на детето, се провежда на 7 и 8 април 2015 г. в София. В него участваха експерти от ДАЗД, МТСП, МЗ и МОН и партньорите от Северна Ирландия. Кръглата маса бе открита от председателя на ДАЗД Ева Жечева.
Планът, разработен в рамките на проект „Управление на промяната чрез опит и знания” и финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, е базиран на модела за подкрепа на семейството и цели засилване на превантивната работа и координираните действия между всички институции. Той е изготвен съвместно от български и ирландски специалисти след анализ на опита в деинституционализацията на деца в Северна Ирландия.
Разработеният документ е в подкрепа на заложените цели в Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България” и доразвива предоставянето на услуги в общността. В него са съчетани българския и ирландския опит в преминаването от резидентни към услуги в общността и са очертани механизмите на сътрудничество между институциите и семействата, на подкрепа и защита на децата при необходимост, с цел грантирането на тяхната безопасност и благосъстояние.
Интегрираните услугите имат за цел да изградят подкрепяща среда за семействата в общността, достатъчно и качествени услуги, за да бъде подпомогнато оставането на детето в семейството, извеждането на децата от институциите и реинтегрирането им в семейството.
Стратегическият управленски план съдържа основни моменти от модела на интервенция в двете държави, анализ на актуалната ситуация в България и на опита на Северна Ирландия, идентифицирани проблеми в процеса на деинституционализация и необходими стъпки за развитие на интегрирани услуги в подкрепа на децата и семействата в нашата страна.
В него са структурирани 4 нива на услуги в зависимост от нуждите на децата:
1 ниво – базови услуги – при необходимост от извънреден съвет, подкрепа и/или информация; насочени са към всички деца и семейства;
2 ниво – услуги за уязвими деца – в риск от социално изключване;
3 ниво – услуги за деца с комплексни нужди, които могат да бъдат хронични и продължителни;
4 ниво – различни по вид и брой услуги за деца с комплексни и/или остри потребности за подкрепа.
Акцент е поставен върху превенцията, развитието на мобилните услуги и услугите в общността, засилване на ролята на ранна интервенция и подкрепа на детето и семейството, включително развитие на услуги в общността за деца с психични разстройства за тяхното социално включван; въвеждане на доброволчеството в подкрепа на детето и семейството услуги.
Основните предложения, които планът извежда, са:
- Предоставяне на услуги за подкрепа на семейството, базирани на оценката на индивидуалните нужди. Целта е да се гарантира, че услугата може да е гъвкава и съобразена с променящите се нужди;
- Предлагане на допълнителни услуги в изградените центрове за обществена подкрепа;
- Гъвкава система, предоставяща заместваща грижа – почасови грижи за деца с увреждания и осигуряване на отдих за техните родители; осигуряване на семеен работник към семейства с деца в риск, който да работи с тях в семейна среда под надзора на социалните служби; възможност за създаване на правни центрове за родители и деца, търсещи помощ;
- В подкрепа на работещите с деца създаване на национален регистър на лицата, упражнили насилие върху деца.
Източник и снимка: sacp.government.bg