Пет семейни двойки в община Плевен вече са подали документ, обучават ги 3 месеца
Близо 100 деца в община Плевен са подходящи за настаняване в приемни семейства. До момента пет семейни двойки са заявили желание да станат приемни родители , търсят се обаче още.
Това стана ясно при официалното представяне на новия проект “И аз имам семейство” на среща в община Плевен. Проектът е национален, реализира се от Агенцията за социално подпомагане по ОП “Развитие на човешките ресурси”, а на местно ниво се работи в партньорство с община Плевен. Целта е да се подпомогне извеждането на деца от институции чрез създаване на устойчив модел на заместваща семейна грижа, обяви при представянето Стефан Захариев, началник отдел “Здравеопазване и социални дейности” към местната управа.
Реалният старт на проекта е даден още през месец септември миналата година с обучението на екипите, които работят по него. Следва официалното представяне на проекта и набирането на заявления от семейства, които желаят да станат приемни родители .
Вече има подадени 5 заявления от семейства, обяви пред медиите в петък ръководителят на проекта за Плевен Габриела Мишева. Тя обясни, че специално създаден екип от специалисти ще осъществява подбора и утвърждаването на кандидатите за приемни родители . Желаещите да станат приемни родители могат да подават документи в Центъра за обслужване на гражданите в Плевен. Комисията по приемна грижа към община Плевен, която ще заседава веднъж месечно, ще разглежда заявленията и ще решава кои са подходящи за приемно семейство. След одобрението кандидатите за приемни родители ще преминат и задължителен тримесечен обучителен курс. Едва след това и след доклад от социалния работник ще става и самото вписване в регистъра на приемните родители . Засега има ограничение, че приемни родители могат да се грижат за не повече от три деца. Освен това трябва да се знае, че приемната грижа може да бъде професионална и доброволна. Само при първия случай приемният родител получава заплащане. На въпрос на медиите за какви точно суми става дума, беше даден пример с дете до 3-годишна възраст с увреждания, за отглеждането на което професионален приемен родител получава 377 лв. основно възнаграждение, плюс още 260 лв. полагащи се за детето и добавка от около 70 лева, предвидена в закона.
В рамките на проекта “И аз имам семейство” ще бъдат реализирани и съпътстващи услуги, които включват разкриване на шест центъра от семеен тип за настаняването на 84 деца. Този проект ще стартира през месец август. Предвижда се създаване и на Регионален център за ранна интеграция на деца с увреждания на възраст до 7 години.
Срокът за реализация на проекта “И аз имам семейство” е 26 месеца и той трябва да приключи до 31 октомври 2013 година.
Източник: в.”Посоки”