Световната криза ще принуди милиони деца да работят
На 12 юни – Световния ден срещу детския труд, цялата общественост се фокусира върху въздействието на кризата върху децата. Днес 152 милиона деца полагат труд, 72 милиона от които извършват опасна работа. Почти едно от десет деца по света се труди. Настоящата здравна и икономическа криза, свързана с COVID-19, може значително да влоши живота на милиони и да тласне повече деца към детски труд. За съжаление, децата често са първите, които страдат.
Тази година, поради мерките за безопасност, световният ден ще бъде отбелязан с онлайн кампания с Глобален марш срещу детския труд .
УНИЦЕФ и Международната организация на труда ще публикуват съвместен документ за това как пандемията е повлияла върху усилията за прекратяване на детския труд, като можете да се присъедините към дискусията относно важността на защитата на децата и плановете за реагиране и възстановяване от COVID-19.
Децата по света обичайно се занимават с платени и неплатени форми на работа, които не са вредни за тях. Те обаче се класифицират като работници, когато са или твърде млади за работа, или се занимават с опасни дейности, които могат да навредят на тяхното физическо, психическо, социално или образователно развитие. В най-слабо развитите страни малко повече от едно на четири деца (на възраст от 5 до 17 години) са ангажирани с труд, който се счита за вреден за тяхното здраве и развитие.
Африка е с най-висок процент на деца в детски труд – една пета – и по абсолютен брой деца, ангажирани с детски труд – 72 милиона. Азия и Тихия океан са на второ място – 7% от всички деца или 62 милиона се трудят.
Регионите на Африка, Азия и Тихия океан заедно представляват почти девет от всеки десет деца в детски труд по света. В Америка се трудят 11 милиона, в Европа и Централна Азия – 6 милиона, в арабските държави -1 милион.
Очакваме с нетърпение Международната година за премахване на детския труд – 2021 г. и изпълнение на Целта SDG 8.7 за прекратяване на детския труд във всичките му форми до 2025 г., се казва в изявление на Организацията на обединените нации.
В България като цяло детският труд в най-тежките му форми е елиминиран. В трудовото законодателство е регламентирана специална закрила по отношение на наемането на непълнолетни. Наемането им без разрешение от Инспекцията по труда е квалифицирано като престъпление. Детският труд до 16 г. е забранен, тъй като това е конституционно определената възраст за задължително образование у нас. Разрешения за лица под 16 г. се дават само по изключение – най-вече за участие на талантливи деца в театрални и музикални състави, в кинопродукции и др.
Трудовото законодателство предвижда и облекчени условия на труд за непълнолетните. За тях полагането на нощен и извънреден труд е забранено. За лицата до 18 г. нощен е трудът от 22.00 ч. до 06.00 ч., за ненавършилите 16 г. – от 20 ч. до 06.00 ч. Непълнолетните работят при намален работен ден от 7 часа при заплащане не по-малко от минималната работна заплата. Имат право на удължен отпуск от 26 дни. Има и неизчерпателен списък с дейности, които не могат да работят, тъй като положеният труд в тях е тежък или опасен за психическото и физическото здраве на работещите.
Наблюденията на Инспекцията по труда показват, че при ръст на безработицата намаляват исканията за наемане на непълнолетни лица. За петте месеца на 2020 г. Инспекцията по труда е дала 540 бр. разрешения за лица до 18 г. и 8 бр. за лица, ненавършили 16 г. За същия период на м.г. разрешенията са били съответно 1639 бр. и 31 бр. През 2019 г. беше постигнат рекорд с 9400 бр. дадени разрешения.
Непълнолетни основно се наемат в ресторантьорството, хотелиерството и търговията. Най-честите нарушения с свързани с невписването в трудовия договор на удължения платен годишен отпуск. През 2019 г. са установени 119 случая на наети непълнолетни без разрешение от инспекцията, за които се уведомява прокуратурата.
Източник: un.org, dariknews.bg