Насилието срещу жени и момичета остава глобален проблем, с който се сблъскваме ежедневно.
1 от 3 жени над 15 години по света е била жертва на физическо или сексуално насилие от интимен партньор поне веднъж в живота си.
В България хиляди жени – дъщери, сестри, майки, баби, внучки, братовчедки, племенници и приятелки – страдат от подобно насилие всяка година.
От началото на 2024г. поне 18 жени са били убити от своите настоящи или бивши партньори и от пандемията, наречена насилие над жени, напомнят от Фондация П.У.Л.С.
Това не е просто цифра. Това са животи, съдби и надежди, разрушени от насилие, тормоз и унижение.
Насилието срещу жените и момичетата е едно от най-широко разпространените и дълбоко вкоренени нарушения на правата на човека. То не само е крайна форма на дискриминация, но и води до дълготрайни последствия за жертвите, техните семейства и обществото като цяло.
Ежегодно между 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени, до 10 декември, Деня на правата на човека, стартират 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола.
За поредна година правителствата, гражданското общество, женските организации, младите хора, частният сектор, медиите, системата на ООН, правителствени партньори, училища, университети и лица участват в кампании за повишаване на информираността, отговорността и подобряване на националните политики и стандарти.
През следващите 16 дни екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ се присъединява към призивите на тазгодишната глобална кампания на ООН под наслов: „На всеки десет минути е убита една жена. Без извинение. Обединявайте се за прекратяване на насилието срещу жени.“ със серия от събития на значими дати, обучения, дискусии и информационни кампании, които целят да поставят на дневен ред проблема насилие и възможностите за подкрепа на пострадалите.
Като част от кампанията, на 27 ноември 2024 г. от 16:30 ч. в Международен младежки център- Перник ще се проведе значимо събитие, озаглавено “Код синьо за цялата страна”. Този значим проект ще постави светлина върху историите на пет смели жени и един мъж, оцелели от домашно насилие. Чрез артистични изпълнения на талантливи български актьори, ще пресъздадат техните преживявания, ще предадат болката и силата им, и ще вдъхновят другите да потърсят помощ..
Събитието “Код синьо” не е само платформа за разказване на истории. То е катализатор за промяна. Променяйки начина, по който говорим за насилието, и изразявайки се чрез изкуство, ние можем да провокираме обществено внимание, разбиране и действие.
От фондацията подължават да приобщават съмишленици, с които заедно да полагат усилия да се съдейства на все повече хора, които търпят насилие или са свидетели на такова да БЪДАТ АКТИВНИ, да бъдат промяната, да говорят за насилието, да го разпознават, изобличават и предотвратяват, защото Любовта не бива да боли.