18 деца изследователи и 6 „ментори“ участват активно в инициативата за „Тестване на Гаранция за детето в държави-членки на ЕС“.
В периода 11.02.21 и 14.03.21 се проведе четиридневно онлайн обучение на екипите в дейността „Деца изследователи“. Програмата „Деца изследователи“ е свързана с детско и младежко участие и е част от финансираните от Европейската комисия дейности в рамките на Фаза III от подготвителното действие на „Гаранцията за детето“, прилагана в България[1]. Пилотното тестване на „Гаранцията за детето“ в страни-членки на ЕС се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ България, а партньор в частта за осигуряване на активно и пълноценно младежко участие е Национална мрежа за децата.
През 2015 г. Европейският парламент приема резолюция, с която призова Комисията и държавите членки да въведат Гаранция за детето, така че всяко дете, живеещо в бедност да има достъп до безплатно здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим като част от европейски интегриран план за борба с детската бедност. Предоставянето на достъп до качествени услуги в този важен етап от тяхното развитие е ключова цел в тази резолюция. За реализиране на резолюцията, Европейската комисия предприе подготвителни действия в няколко етапа, като в момента в България и в още 6 европейски страни се реализира Третата фаза – „Тестване на Гаранция за детето в държави-членки на ЕС“.
В България финансираните дейности са насочени към децата с увреждания и затруднения в развитието, както и към децата от семейства в уязвимо положение, включително ромски деца от уязвими общности.
Част от проекта цели включване и участие на деца и младежи – ключово право на децата, залегнало в Конвенцията за правата на детето на ООН. В партньорство с Националната мрежа за децата, младежи от трите пилотни области – Бургас, Сливен и Стара Загора, се включиха в дейността „Деца изследователи“.
Трите екипа, съставени от младежи и ментори, взеха участие в онлайн обучението. Общо 18 деца, подкрепени от 6 професионалисти (социални работници, психолози и здравни медиатори) от организациите „Национална мрежа на здравните медиатори“ – гр. Сливен, Областен ромски съюз – гр. Бургас и Фондация „Мисия криле“ – гр. Стара Загора, ще са хората, които в следващата година активно ще работят върху проучвания и изследвания, свързани с темите на „Гаранцията за детето“. Отговорен за работата със стартиращите отбори, бе екип на Национална мрежа за децата – Белла Динкова – координатор „Детско и младежко участие“ и Хермина Емирян – организационен психолог и консултант.
Макар и онлайн, поради епидемиологичната обстановка в страната, екипите успяха да се „срещнат“ и да работят заедно в този опознавателен и учебен тренинг. В тези няколко дни младежите и професионалистите се запознаха с темите за детското участие и смисъла му, както и с правата на децата, интерпретирани през призмата на ключовите за проекта теми. Участниците, заедно с обучителите, преминаха през няколко ключови изследователски метода – анкета, наблюдение и интервю, и разсъждаваха върху големите теми за образованието, здравеопазването, подслона и достъпа до храната като ресурс. Изследвани бяха нагласите на професионалистите и на децата за актуалната ситуация около тях и социалните проблеми, засягащи уязвимите общности. Екипите стигнаха до общия извод, че дискриминацията е ключов фактор, влияещ върху социалната изолация и невъзможността до достигане на ценни ресурси.
Паралелни обучителни модули имаше както с младежите, така и с менторите, които споделиха какво за тях е да си добър ментор, какво е разбирането им за ролята им на подкрепящи фигури и възможни варианти за съдействие на младежите в изследователската дейност.
Екипите набелязаха и бъдещи теми, по които могат да работят в изследователската си дейност сред които: „Имат ли достъп децата от ромски произход до здравословен начин на хранене?“; “Как децата с увреждания биват приемани от учителите и другите деца?“; “Как се чувстват децата с увреждания и как приемат различието си?“; „Жилищни условия сред ромското население“; „Влияе ли здравословното състояние на децата с увреждания на техните социални контакти?“. За да намерят отговори на въпросите, изследователи ще бъдат подкрепяни от менторите си, професионалисти с дългогодишна практика в социалната сфера, в реализирането на проучванията и изследванията си по темите.
Ключовите теми на проекта ще бъдат подробно изследвани от екипите, всяка в рамките на три месеца, а след това екипите ще имат възможност да споделят постиженията си с фокус уязвимите социални групи – деца с увреждания и специални образователни потребности, както и тези от ромски общности.
Акцент на обучението бе и платформата на УНИЦЕФ България U-Report, чрез която ще бъдат проведени национални консултации с младежи по ключовите теми на „Гаранцията за детето“.
Защо е важно да се чуе детското мнение и участие? Какви изследователски проучвания ще направят младите хора и как могат да бъдат подкрепени по най-добрия начин, за да се чуе гласът им? Предстои да разберем, а младежите нямат търпение да започнат с изследователската работа!
Този проект е финансиран от Европейския съюз.
Информацията и възгледите в тази статия са на авторите и не отразяват официална позиция на Европейския съюз. Институциите и органите на Европейския съюз или лице, действащо от тяхно име, не могат да поемат отговорност за начина, по който се използва информацията, която се съдържа в този материал.
[1] Фаза Три ще се изпълнява в България и в още 6 страни-членки: Германия, Гърция, Италия, Испания, Литва и Хърватия.
Снимка:pixabay.com