СТАНОВИЩЕ
НА НАЦИОНАЛНА МРЕЖА ЗА ДЕЦАТА
ОТНОСНО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО №202-01-68
Национална мрежа за децата приветства усилията на държавните институции за регламентирането на доброволчеството в България. Позицията на НМД е, че приемането на нормативна рамка за доброволческия труд ще насърчи както участието на повече граждани в доброволчески дейности, така и организациите, които работят с доброволци. Именно поради тази причина ние участвахме активно в разработването на представяния законопроект през 2011 година в работната група, сформирана от Министерството на културата.
Представеният проектозакон за доброволчеството има редица достойнства. Като участник в работната група за разработването му, ние се радваме да видим, че в текста са включени предложения като задължителното изискване за съгласие от страна на родителя при участие на малолетни и непълнолетни в доброволчески дейности.
В същото време обаче ние смятаме, че за да може този закон да изпълни необходимото си предназначение, а именно, да мотивира, популяризира и защитава доброволческия труд, са необходими някои промени и допълнения в така предложения текст:
- Към момента в проектозакона не е включена т.нар. „доброволческа книжка”, която да дава възможност за отразяване на всички доброволчески стажове и да дава възможност за хронологично проследяване на стажа на всеки един доброволец както от неправителствените организации, така и от работодателите. Към момента проектозаконът предвижда издаването на отделно удостоверение на доброволеца при завършване на всеки един доброволчески стаж. Това е неудобно както за доброволеца, така и за организацията, която ползва доброволен труд. Ние дълго настоявахме в работната група да остане текста, който предвижда издаването на „доброволческа книжка”. Според нас предлагания текст в момента предвижда една по-сложна и по-трудна процедура, която може да се избегне като в закона. Имено за това ние продължаваме да настояваме да бъде включена доброволческата книжка, която да обединява целия доброволчески стаж на отделния доброволец и да служи за проследяването му и същевременно да изпълнява идентификационна роля. Ние бихме искали да кажем, че твърдо заставаме зад тази практика, която е въведена в редица европейски страни.
- Необходимо в проектозакона да бъде изрично указано, че изискване към доброволец, чиято дейност предполага работа с деца, трябва да бъде той да отговаря на стандартите за работа с деца, сред които е и той да бъде неосъждан за умишлени престъпления от общ характер, независимо дали става дума за краткосрочно или дългосрочно доброволчество. Също така доброволецът трябва да приеме Етичния кодекс за работа с деца. По този начин ще бъде гарантирана безопасността на децата, обхванати от доброволческата дейност.
- Необходимо е в закона да бъде указано, че евентуалното получаване на обезщетения за безработица или майчинство не се прекратява при извършване на доброволческа дейност и подписване на договор за доброволчество. Гарантирането на евентуалните обезщетения ще мотивира за участие в доброволчески дейности и хора, които ги получават.
Ние вярваме, че със съвместните ни усилия законът за доброволчеството ще създаде необходимата нормативна рамка, която да подпомогне развитието на доброволческия труд в България. Изразяваме нашата готовност да продължим да участваме в процеса по неговото разработване с цялата налична експертиза и опит.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ
НА ПРОЕКТОЗАКОН ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО №202-01-68
- Допълнение към гл. 4: заместване на „Съдържание на идентификационната карта на доброволеца” със: „Съдържание на доброволческата книжка на доброволеца”;
Изменение на чл.25
(1) На всеки доброволец, при първо участие в доброволческа дейност, вписан в регистъра по чл. 23, ал. 1, се издава доброволческа книжка.
Доброволческата книжка трябва да бъде написана на български език и да съдържа:
- a. Трите имена и снимка на доброволеца
- b. Описание на правата и задълженията на доброволеца.
- c. Място за описание на доброволческите стажове, което включва: указване на вида на извършваната доброволческа дейност; период на извършване на доброволческата дейност; наименование и ЕИК на организацията или формированието, в чиято полза се извършва доброволческата дейност; преминати обучения и получена квалификация.
- d. Подпис на председателя на организацията
(2) В доброволческата книжка се вписват всички доброволчески дейности на различните доброволчески организации и формирования, в които доброволецът участва.
Изменение в чл. 9, т. 8: заместване на „идентификационна карта, удостоверяваща статута на доброволец, която се издава за сметка на лицето или органа, ползващ се от доброволческата дейност” с „доброволческа книжка, удостоверяваща статута и извършените дейности от доброволеца”
- Допълнение към чл. 5: добавяне на ал. 4: „Лице, което извършва доброволческа дейност, която предполага работа с деца по чл. 2 от Закона за закрила на детето трябва да представи свидетелство за съдимост, както и да декларира, че приема Етичния кодекс за работа с деца.
Не могат да извършват доброволческа дейност, която предполага работа с деца, лица, които са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията.
Допълнение към чл. 18, ал. 1: добавяне на т. 4.1. „свидетелство за съдимост, когато доброволческата дейност предполага работа с деца”
- Допълнение към чл. 3, „Условия за осъществяване на доброволческата дейност”: добавяне на ал. 3 „Извършването на доброволческа дейност не прекратява правото на получаването на парично обезщетение за безработица или майчинство”