Skip links

Становище на Национална мрежа за децата за нарушаване правата на 8-годишно момиче, жертва на сексуално посегателство в интервю за ТВ7

ДО:
ТВ7
СЪВЕТА ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ
ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО
ОМБУДСМАНА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ЗА САМОРЕГУЛАЦИЯ
НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ЗА ЖУРНАЛИСТИЧЕСКА ЕТИКА
АСОЦИАЦИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ

Относно: Отворено писмо за нарушаване правата на 8-годишно момиче, жертва на сексуално посегателство, в интервю за ТВ7

Уважаеми дами и господа,

Ние от Национална мрежа за децата, обединение от 124 граждански организации в България, категорично се противопоставяме децата жертви на сексуално насилие да бъдат показвани и разпитвани в българските медии. Конкретен повод за нашето Отворено писмо е интервю с 8-годишно момиче от с. Калоянци, излъчено на 12 октомври 2014 г. в „Предаването“ по ТВ7, в което се разказва подробно как детето е изнасилено.

Показването на децата по телевизията и задаването на подобни директни въпроси, особено когато те са в уязвима ситуация, води до чувства на срам, на вина, на гняв и промяна в поведението на детето. Въздействието може да бъде опустошително и да доведе до дълготрайни психични проблеми през целия живот на човека. Разкриването на самоличността на детето е отпечатък за цял живот.

Други рискове свързани с участията на деца в медийни предавания и проекти са начинът, по който това се възприема от техните връстници. Даваме ли си сметка как излагането на показ на детето, неговата лична история и/или тази на семейството му ще бъде посрещната от неговите приятели, съученици и как то ще намери отново своето място в училище и неговата си среда?

Разбираме решението на родителите от с. Калоянци да се появяват в медиите, за да разкажат за случилото се с цел привличане на общественото внимание и търсене на възмездие. В същото време, считаме, че липсата на родителско знание за негативния ефект на показването на детето им пред камери не оправдава нито една медия да се възползва от това и да нарушава правата на детето.

Смятаме, че интервюто и излъчването му са пряко нарушаване на правата на детето, създават сериозни рискове за здравето и развитието му и противоречат на международните и българските етични стандарти, свързани с отразяването на теми, касаещи деца.

Конвенцията на ООН за правата на детето, ратифицирана от българското правителство, и Закона за закрила на детето изискват зачитане и уважение на личността на детето, осигуряване на неговия най-добър интерес и специална закрила на дете в риск.

Етичният кодекс на българските медии, както и Насоките и принципите за отразяване на въпросите, засягащи децата на Международната федерация на журналистите за поддържане на най-високи стандарти на етично поведение, когато отразяват теми, свързани с деца, препоръчват:

  • Избягването използването на стереотипи и сензационни материали за рекламиране на журналистическа информация, включваща деца;
  • Избягване включването в програми и публикуването на образи, които нахлуват в медийното пространство на децата с информация, която може да им нанесе вреда и
  • предпазване на децата от визуалното им или по друг начин идентифициране, освен когато то е явно в обществен интерес.

Предаването и интервюто с детето категорично противоречат и на Критериите за оценка на съдържание, което е неблагоприятно или създава опасност от увреждане физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие на децата (1). Секция II. от документа подробно описва изискванията към доставчиците на медийни услуги, включително спазването на правото на личен живот на детето и недопускане участието на дете в аудио-визуални предавания, радиопредавания, различни форми на търговски съобщения и други елементи от програмното съдържание, в които безпричинно се използват думи и изрази от самото дете или от страна на други участници, които биха могли да създадат опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото и/или социалното му развитие.

Национална мрежа за децата настоява телевизията да свали незабавно интервюто от своята интернет страница и произнасяне на СЕМ, ДАЗД и Институцията на Омбудсмана по казуса.

14 октомври 2014 г.

Национална мрежа за децата

(1)  Приети на основание на чл. 32, ал. 5 от Закона за радиото и телевизията, Протокол № 48 от 25.10.2011 год. на Съвета за електронни медии, и в сила от датата на приемането им.

Снимка: rgbstock.com/lusi

 

Прочетете също и:

Над 13 000 броя хигиенни материали бяха раздадени на 16 и 17 април 2025

Компанията Procter & Gamble за втора поредна година направи дарение на Национална мрежа за децата. Продуктите бяха разпределени[…]

Криптобосс