Национална мрежа за децата подкрепя направените предложения, с които се регламентира възможността Върховният касационен съд (ВКС) да се произнася по гражданските дела за родителски и свързани с тях права.
Считаме, че промяната е в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на детето, Хартата на основните права на ЕС, Европейската социална харта и разпоредбите на Конституцията на Р България, чл. 14 от която гласи, че „семейството, майчинството и децата са под особена закрила на държавата и обществото“.
Много родители и граждански организации, включително и организации – членове на Национална мрежа за децата, изпратиха негативни становища относно промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), приети от Народното събрание през месец юни, които премахват третата съдебна инстанция при брачни дела. Аргументите им бяха, че ВКС е съдът, който е оправомощен да извършва ревизия на решенията на предходните инстанции и с това да създава задължителна за тях практика по тълкуване и прилагане на правото. Преграждането на достъпа до касационно правосъдие ще означава невъзможност за създаване на задължителна практика. Рискът от възникване на разнообразна практика на второинстанционните съдилища е огромен, като се има предвид сегашната ситуация, което може да доведе до съдебен туризъм, избор на съд и прочие незаконни практики.
Вярваме, че предвидените в Законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, No. 544 -01-145, внесен от Анна Александрова, Свилен Иванов и Данаил Кирилов, промени ще допринесат за повишаване достъпа до правосъдие за огромна група граждани, като не ги лишава от възможността да се ползват от най-добрата съдебна защита в сферата на правораздаването и гарантиране на правата на децата и техните семейства.
Национална мрежа за децата
11 август 2015 г.
Снимка: pixabay.com