Специализирана кинопрограма за младата франкофонска публика стартират от 17 февруари Френският институт и Фестивален и конгресен център Варна, съобщава Moreto.net.
Селекцията е амбициозна и предлага 10 измежду най-интересните нови френски филмови заглавия с младежка тематика – всички създадени след 2011 г. В естетически план целта на програмата е да запознае варненските фенове на седмото изкуство с днешните търсения на френското кино и с проблемите, които то поставя; в чисто образователен – да подобри езиковите умения на младите франкофони. А всичко това, естествено, е подчинено и на по-значимата задача – чрез опознаване на културата у младото поколение да се гради чувство за европейска идентичност, за истински обединена Европа.
Филмите ще се прожектират с вход свободен в зала „Европа“ на Фестивален и конгресен център 2 пъти месечно до края на юни, във вторник от 15:00 ч. Прожекциите ще са на френски, със субтитри на английски език.
Началото ще бъде поставено с документалната лента от 2014-та „Вавилонският двор“ на режисьорката Жюли Бертучели, проследяваща една година от обучението на специалния „приемен“ клас за деца на имигранти в един от районите на Париж. Някои от 10-15 годишните ученици, идващи от различни краища на света, почти не знаят френски; мнозина са в културен шок. Но на края на годината всеки от тях трябва да е подготвен да постъпи в общообразователно училище. Първият урок – всеки трябва да каже на другите „здравей“ на собствения си език. Развълнувано и ненатрапчиво авторите разказват за малките ежедневни стъпки, сближаващи децата с новата им среда.
Останалите заглавия в програмата са „Дишай“ – втори режисьорски филм на известната актриса Малани Лоран; комедията „Хипократ“ на Томас Лилти, номинирана през тази година за „Сезар“ за най-добър филм и най-добър актьор; белгийската анимация „Меден телесен цвят“ („Одобрен за осиновяване“) на Лоран Боало и Юн, отличена с наградите на публиката и на УНИЦЕФ на фестивала в Анси; „Хубавицата и Себастиан“ на Никола Ваниер по популярния роман на Сесил Обри за приключенията на 7-годишно момче и неговото куче във френските Алпи през 1943-та; „Мъжкарана“ на режисьорката Сесил Шиама, третиращ проблемите на детската сексуална идентичност и отличен на фестивалите в Берлин, Одеса, Буенос Айрес и др.; „Жирафада“ на Рани Масала, създаден по действителната история за едно палестинско момче, решило да открадне жираф от израелска зоологическа градина и да го закара до зоопарк в Палестина, където жирафът е убит по време на бомбардировка; „17 момичета“ на Делфин и Мюриел Кулен – също по действителен случай, за група 16-годишни момичета от едно училище, взели решение – непонятно защо за околните, да забременеят по едно и също време; „Вандал“ на Елие Систерн за самотен тийнейджър и срещата му със света на графитите.
Източник: moreto.net
Снимка: pixabay.com/geralt