източник: Банкер
Агенцията за социално подпомагане напоследък се превръща в едно от найнатоварените с „черна работа” (под)ведомства в държавата. На първо място подчинените на Ивайло Иванов трябва да изпълнят важна правителствена поръчка и до края на 2013 г. да осигурят ново местожителство на децата от домовете за медикосоциални грижи в Перник, Пловдив, Пазарджик, Монтана, Габрово, Русе и София. Което наистина е наложително, защото така или иначе в действащия социален бюджет бяха отпуснати с 3.16 млн. лв. помалко от необходимите средства за що-годе нормален живот на „институционализираните” малчугани. Агенцията с активната помощ на властта свърши доста работа с отстраняването на щетите от наводнението в село Бисер, но едва ли може да се каже същото за последиците от земетресението в Пернишко. Доста хора в града и селата от региона все още зъзнат без покрив над главата си.
Неособено гладко върви и проектът за приемна грижа за изоставени деца, за който е предвиден значителният финансов ресурс от 15 млн. лева. Неотдавна от Националната асоциация за приемна грижа дори изпратиха протестно писмо до премиера Бойко Борисов, с което директно упрекнаха агенцията, че е обявила „тих бойкот” на осиновяването. Оказа се, че 600 семейства приемни родители чакат малчугани (според данните на АСП са само 300), като много от тях вече били обезсърчени от бюрокрацията в системата и искали да се откажат от участие в програмата. От асоциацията твърдят, че качествените приемни родители се подменят с такива, които действат на принципа „плащат ми детето да е нахранено и облечено, останалото не е моя работа”, допълвайки, че по-често се налага да се борят със социалните работници, вместо да получават помощ от тях.
Мнозина биха си помислили, че основната причината за буксуването на този и други проекти се крие в ниските доходи и съответната липса на мотивация у социалните работници да вършат добре работата си. Това донякъде се доближава до истината, но не я покрива напълно, защото заплатите на въпросните служители все пак бяха вдигнати с 20% в средата на 2012 година. Далеч по-правдоподобно звучи хипотезата, че Агенцията за социално подпомагане дори и да иска, просто не разполага с необходимия капацитет да се справи с подобни задачи. Иначе едва ли ръководството би отделило над един милион лева за обучение на служителите си от ключови отдели. По проекта за „Укрепване на капацитета на Агенцията за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа”, финансиран I по Оперативна прог- ТИ рама „Развитие на човешките ресурси”, на масата на обществените поръчки са поставени съвсем приличните 1.06 млн. лева.
Само по себе си е абсолютно необходимо служителите от отдел „Закрила на детето” да знаят как да работят със семействата в риск, да действат адекватно срещу домашното насилие и трафика на деца, както и да познават спецификите на приемната грижа. Работещите в отдел „Хора с увреждания и социални услуги” също трябва да могат да помагат на стотиците хиляди българи, изключени от социалната система на държавата. Смущаващото в случая е, че за началните и надграждащи обучения на служителите са заделени 978 543 лева. Разделено на прогнозираните в поръчката „студенти” – 2200 души – това прави по 444 лв. харч на „калпак” за тридневен семинар. Тази сума е аналогична на таксата за цял семестър_ в елитен български университет. Вероятно сметката излиза доста „напомпана”, защото чиновниците ще се радват на куп екстри. За курсовете в София, Враца, Велико Търново, Варна, Бургас и Пловдив ще бъдат наети самостоятелни стаи за всеки участник поне в тризвезден хотел. Осигурява им се пълен пансион от закуска, обяд и вечеря, заедно с две кафе паузи, както и пари за покриване на пътните разходи. Успешните курсанти дори ще получават дипломи под светлините на прожекторите, сякаш са завършили Кеймбридж, а не са се подготвяли, за да заслужат заплатите си. Обученията ще бъдат „обилно нащракани”, като няма да бъдат жалени средства за фотографи. За логистика и провеждане на трите обявени за „ключови” конференции в София и Пловдив (общо за 150 души) са отпуснати 39 хил. лева. Още 50 хиляди ще струват подготовката и използването на трите системи, по които ще се води обучението.
Но с това далеч не се изчерпват големите харчове по проекта за „Укрепване на капацитета на Агенцията за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа”. С друга „прясно” обявена от агенцията обществена поръчка е планирано да бъдат похарчени над П_ 814 хил. лв. за канцеларски материали (част от които екопродукти) и офис консумативи. Те ще засегнат предимно схемите „Приеми ме” и „И аз имам семейство”. Солидната сума ще влезе в джоба на доставчик на принадлежности, „дребно” офис оборудване, хартия, регистри, счетоводни книги, класьори, формуляри и касети с тонер. Не е ясно защо е нужно подобно презапасяване с толкова скъпи бумаги. Нали уж чакаме прословутото електронно правителство най-накрая да заработи, а администрацията – да престане да трупа дебелите папки по бюра и складове? В същото време агенцията продължава да си плаща като поп абонамента и поддръжката на електронната система за управление на база данни – „МИКСИ 2000″.
—-
„Лукойл” получи доставката на гориво
Без обявление за обществена поръчка „Лукойл България” се сдоби с правото да подсигури с бензин А95 и дизелово гориво Агенцията за социално подпомагане. От сделката петролната компания ще прибере над 458 хил. лева. Обществената поръчка е възложена чрез Софийската стокова борса, а от „Лукойл” „социалните” чакат до 200 хил. литра бензин и 15 хил. литра дизел. Изпълнителят следва да предложи и процент търговска отстъпка от публичната цена на горивата, валидна към момента на зареждане на всеки резервоар. Агенцията е заделила и 35 хил. лв. за „Каско” на 171 притежавани от нея автомобили. Те ще бъдат застраховани срещу евентуални щети или пожар. Общо 5116 служители на агенцията пък ще се сдобият със задължителната застраховка „Трудова злополука”, като за нея са отделени 25 хил. лева. Не се знае коя уважаваща бизнеса си компания ще се съгласи да застрахова толкова много работещи в рискови условия срещу сума, която не надхвърля 5 лв. на човек. За имуществено застраховане на над 400-те сгради на АСП пък са отпуснати едва 3000 лв., като и тук
кандидати вероятно ще липсват.