Сдружение „Бъдеще за децата” и медиите в Казанлък провеждат съвместна инициатива под надслов „Ние се обявяваме против това, децата да просят”, с цел да се ограничи и/или премахне явлението „деца на улицата”, което съществува не само в община Казанлък, а в градовете по целия свят. Началото на кампанията бе поставено нa 12 юни – Световния ден за борба с детския труд. На този ден се поставя фокус върху децата, които са ангажирани в някаква форма на опасен или експлоататорски труд, обикновено за сметка на тяхното здраве и образование, както и общото благосъстояние и развитие. По последни данни (от 2014 г.) 168 млн. деца по света, работят, за да издържат семействата си. Неприемливо е „детският труд” да се извършва от деца, които са твърде малки и трябва да бъдат в училище. По смисъла на Закона, всяка икономическа експлоатация на дете е престъпление и подлежи на наказание.
Kампаниятa „Вашата помощ, не ми помага!” e насочена към жители и гости на Казанлък и се реализира с подкрепата на всички институции част от координационния механизъм за закрила на децата на местно ниво.
Началото на кампанията включи предоставяне на информация на широката общественост с цел превенция на детската просия и последиците от нея и флашмоб с послание „Детската просия е престъпление!”. За всичко това помогнаха децата от театралната школа при ОДК „Св. Иван Рилски” и Военен клуб – Казанлък и техния ръководител Жоро Атанасов.
Те влязоха в ролята на деца, които просят. Получавайки стотинки от гражданите, младите театрали им връщаха листовка, с която обясняваха, че даването на пари на дете на улицата е престъпление. С езика на изкуството, театралната студия направи социален експеримент – как и дали гражданите реагират при появата на просещо дете?! Изпитаха върху себе си гнева и пренебрежието на хората. Този опит доказа още веднъж, че просията поставя децата в опасност, уврежда тяхното здраве и нарушава правата им.
Организаторите на кампанията призовават всички, които забележат просещи деца, както и такива, които обикалят заведенията, за да продават дребни сувенири, незабавно да сигнализират на тел. 112.
В такива случаи полицейски патрул пристига на посоченото място и незабавно поставя детето под полицейска закрила. Оттам насетне се прави проучване на семейството, а родителите подлежат минимум на санкция за това, че са пуснали хлапето си навън само, без придружител.
„Убедени сме, че ако всички хора са по-активни и подават навременни сигнали, ще успеем заедно да се справим с проблема – експлоатация на деца. С тази кампания ние искаме да насочим вниманието на широката общественост, към един сериозен проблем. Да, правим го по един по-различен начин, но с цел да провокираме повече хора и да ги привлечем в нашата кауза – Гледането на деца е отговорно и тяхното място не е по улиците!”, споделя Мария Гинева, изпълнителен директор на организацията.
Източник и снимка: СНЦ “Бъдеще за децата”