Skip links

София – най-опасният град в Европа за придвижване на деца

София е най-опасното място за придвижване на деца и младежи в градска среда в Европа. Това показва международното проучване Clean Cities – “City Ranking 2025: Streets for Kids, Cities for All”, което оценява условията за детска мобилност в 36 европейски града. Българската столица заема последно място в класацията – с резултат, който е 27 пъти по-нисък от средното ниво за всички участници и над три пъти под предпоследния град.

Основните проблеми, които поставят София на дъното, са:

  • липса на безопасни зони около училищата;
  • неадекватни ограничения на скоростта, често несъобразени с трафика и уличната обстановка (ограничения от 30 км/ч или по-ниски са рядкост);
  • почти пълна липса на защитена велосипедна инфраструктура, която би позволила безопасно придвижване с колело или тротинетка.

Изследването е фокусирано върху улиците около училищата – местата, където децата трябва да се чувстват най-сигурни. За съжаление, пореден доклад показва, че пътната инфраструктура в София не отговаря на нуждите на най-малките участници в движението.

Национална мрежа за децата от години настоява политиките за децата да бъдат национален приоритет. Но реалността показва, че сме още далеч от осигуряване на безопасна градска среда за тях.

Допълнителни данни потвърждават тревожната картина. Според “Институт за пътна безопасност”, 73% от жертвите по пътищата през 2024 г. са загинали при добри метеорологични условия – което подчертава, че основната причина за катастрофите не е времето, а човешкият фактор и инфраструктурата.

Същевременно, по данни на МВР, в резултат на пътнотранспортни произшествия през 2024 г. са били ранени 1257 деца, а 13 от тях са загубили живота си. По данни на отдел „Пътна полиция“ (ГДНП) почти половината от ранените деца – 48%, са пострадали при инциденти с електрически превозни средства, включително електрически тротинетки.

С настъпването на летните отпуски и ученическата ваканция, Национална мрежа за децата призовава всички – шофьори, пешеходци, институции – да бъдат по-внимателни и отговорни на пътя. Нека заедно пазим децата и живота на близките си.

Прочетете също и:

Днес започва обучение по проект INSPIRE!

В периода 19-21.06.2025 г., в гр. Стара Загора ще се проведе обучение на тема „Детското и младежко участие[…]

Годишна среща 2025 – Ден 1: Откриване, опознаване и посещения по организации

Започна ежегодната Годишна среща на Национална мрежа за децата! Над 170 експерти, деца, младежи и застъпници за детски[…]

Криптобосс