Случаите на морбили, отчетени в световен мащаб през първите три месеца на 2019 г., са се утроили в сравнение със същото време миналата година. Тревожните данни са на Световната здравна организация.
Тенденцията се наблюдава във всички региони на света, Африка е с най-голям ръст до 700%, отбелязват от СЗО. Експертите добавят, че действителните цифри могат да бъдат много по-големи, тъй като само един от десет случая в световен мащаб се отчита.
Морбили е силно заразно вирусно заболяване, което понякога може да доведе до сериозни усложнения, включително инфекции на белите дробове и мозъка. От септември миналата година най-малко 800 души са починали от морбили само в Мадагаскар. Епидемии засегнаха също Бразилия, Пакистан и Йемен, причинявайки много смъртни случаи, най-вече сред малки деца. Отчетено беше увеличаване на броя на случаите включително в страни като САЩ и Тайланд с високи нива на ваксинационен обхват.
Властите в Северна Македония обявиха национална епидемия от морбили. В страната са регистрирани над 900 случая от началото на годината, предаде “Свободна Европа”.
Главният епидемиолог на здравното министерство Владимир Микич обяви, че държавата ще положи повече усилия за ваксиниране на всички деца. Една от мерките е деца без ваксини да не бъдат допускани в детски градини. Преди това имаше обявени епидемии в шест региона на Северна Македония, сред които и столицата Скопие.
Болестта е напълно предотвратима чрез ваксини, но глобалното покритие на първия етап на имунизация е спряло на 85%, под необходимите 95% за предотвратяване на епидемии, отбелязват от организацията. Светът е насред криза с морбили и отчасти вината е в разпространяването на противоречива и объркваща информация за ваксините, се казва в становище на генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесус и изпълнителния директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор.
Повече от 20 милиона живота са били спасени чрез ваксинация срещу морбили само от 2000 година, допълват те.
Източник: mediapool.bg
Снимка: pixabay.com