Изследване с бързи антигенни тестове ще бъде направено на всички ученици, които са заявили такова желание – това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието (МОН) в отговор на запитване на „Дневник“. От ведомството обаче не уточниха нито кога ще стане това, нито с какво ще са полезни на здравните власти данните за състоянието на по-малко от една пета от учениците в страната, чийто родители са дали съгласие за тестване.
Три седмици след шумното й лансиране идеята на държавата да се установи до каква степен цялата образователна система (учителите, непедагогическият персонал и учениците) е засегната от разпространението на коронавируса практически умря. Независимо от добрите намерения и потенциалните ползи за управление на здравната криза при връщането на голям брой ученици в класните стаи, тя се удави в прибързаните действия на властите, липса на достатъчно информация и на добра обществена комуникация.
Бързо кажете
Офанзивата за масово тестване започна с връщането на учениците от 5 до 12 клас в училище от 4 февруари след седмици на онлайн обучение. „Целта ни е да постигнем по-голяма сигурност в българските училища с оглед продължаване на присъственото обучение на учениците и постигане на по-добри образователни резултати“, посочи здравният министър Костадин Ангелов тогава. Десетина дни по-рано беше започнало и тестването на учителите. При децата обаче ситуацията е по-сложна, тъй като взимането на проба от гърлото и носа за изследване е инвазивна процедура и е необходимо съгласието на родителите. Идеята предизвика бурни реакции на родители в социалните мрежи, множество въпроси и дори опасения за здравето на децата.
Здравното и просветното министерство реагираха с анкета, разпратена на 8 февруари до родителите на ученици от 1 до 12 клас, която трябваше да покаже нагласите „за“ или „против“ изследванията, преди да се премине към следващ етап от кампанията. Времето за отговор обаче – около 24 часа, както и липсата на информация по ключови за родителите въпроси предопределиха малкия брой положителни отговори.
Част от родителските въпроси и съмнения получиха отговори след среща между министрите на здравеопазването и образованието и представители на асоциация „Родители“, Националната мрежа за децата и Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Дали допълнителната информация е променила нечие мнение обаче е трудно да се прецени, тъй като по това време анкетата за съгласие за тестване на децата вече беше затворена за гласуване.
„Масово“ тестване на 15%
Според резултатите в допитването са се включили родителите на 76.67 на сто от децата в образователните институции (детски градини и училища). Едва 14.65% от тях са изразили положително становище за тестване на децата им с антигенни тестове, съобщи МОН пред „Дневник“ на 11 февруари, след като успя да обобщи отговорите.
Броят на готовите да участват силно намалява стойността на очакваната от властите „моментна снимка“ на заболеваемостта в образователната система. Досега здравното и просветното ведомства не са изказвали официална позиция дали при това положение тестването сред учениците изобщо ще се проведе. След като резултатите от проучването сред родителите станаха известни, бяха изразени съмнения в смисъла от такова действие. „Предвид реакцията на родителите явно това няма да се случи или ще стане частично“, коментира пред БНР математикът на Националния оперативен щаб Николай Витанов.
На въпрос дали не обмисля повторна анкета сред родителите след по-широка информационна кампания от просветното ведомство отговориха на „Дневник“, че засега такава идея не се предвижда, „тъй като все още организацията и провеждането на тестването от първото допитване не е приключила“. Оттам уточниха, че предстои родителите, които са съгласни с изследването, да попълнят заявление за съгласие с процедурата.
„За отделните училища ще бъде определено времето за тестване, както и медицинските специалисти, които ще го извършат. Процесът ще се организира съвместно между регионалните здравни инспекции и регионалните управления на образованието в страната“, уточниха от МОН пред „Дневник“.
До момента здравното министерство не е отговорило на запитването на „Дневник“ дали е възможно изобщо да се получи поглед върху заболяемостта в училищата, след като едва 15% от децата ще бъдат тествани и изследването на какъв процент от учениците ще позволи да се прецени реалната ситуация. Преди дни директорът на дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН Грета Ганчева каза пред „Нова телевизия“, че поне 70% от децата от класа трябва да се тестват за тази цел. „Идеята е да търсим реална полза от това изследване“, каза по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб държавният здравен инспектор Ангел Кунчев. Той допълни, че антигенните тестове ще покажат моментната заболеваемост.
По данни, предоставени на „Дневник“ от образователното министерство, направените до момента антигенни тестове на учители и непедагогически персонал са 29 634 – около 30% от работещите образователната система. Засега половината от учителите не желаят и да се ваксинират, но възможността да го направят остава отворена.
Допитване без комуникационна кампания
Пред „Дневник“ родители коментираха, че са съгласни с тестването на децата им, защото това е форма на контрол на здравната моментна ситуация и на бърза реакция, ако някое дете се окаже позитивно. Не приемат обаче начина, по който е била лансирана идеята и липсата на информация.
„Нямаше много информация за тази кампания от страна на МОН – освен през учител/директор, които са пратили съответната анкета, друго нямаше. Дори класната ни не знаеше подробности“, каза Невена Борисова, майка на две деца в 6 и 9 клас, която не е успяла да попълни анкетата в срок.
Диана Цветкова, майка на дете в 1 клас, е недоволна от императивния тон, с който е била „спусната“ анкетата: „Дадоха я по безобразен начин – в електронния дневник без абсолютно никакво разяснение какво точно ще се прави и каква е целта на упражнението. Освен това родителите имаха един ден за преценка.“
Според нея хората масово са се затруднили да разберат дали става дума за „изследване“, което ще покаже моментна картина, или ще покаже кой вече е прекарал COVID-19. „Просто анкетата беше спусната с императивен тон. С никаква информация или обяснение за целите, нито за начините, по които ще става. Няма как, когато не знаеш какво точно се прави и защо и същевременно имаш буквално часове за реакция, да вземеш адекватно и аргументирано решение“, смята тя.
Изпълнителният директор на асоциация „Родители“ Яна Алексиева е на мнение, че за съжаление МОН е сгрешило в комуникацията на инициативата. „Голяма част от неуспеха на това допитване се дължи на начина, по който беше проведено – то стана бързо, без информация, припряно, и това предизвика голямо напрежение. Както всички знаем, ние имаме проблем с доверието към институциите, а пандемията ни подложи на още по-голям стрес и несигурност. В момента повечето хора вече са на прага на търпимостта и когато някой адресира децата без ясна цел, това води до изключително недоволство“, каза тя пред „Дневник“.
По думите й запитването е трябвало да бъде изпратено с подходяща информация, отговаряща на въпросите – защо, как, колко пъти ще се прави този тест, какъв тест ще се използва, кой ще провежда теста и още много други, които родителите повдигнаха впоследствие.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com