„България е отбелязала известен напредък в засилването на защитата на правата на човека, но той продължава да бъде бавен и уязвим, особено що се отнася до правата на лицата, настанени в институции, човешките права на мигрантите и свободата на медиите“ – заяви Нилс Муйжниекс, Комисар по правата на човека към Съвета на Европа, на 22 юни 2015 г. по повод представянето на доклада от посещението му в България през месец февруари тази година.
Комисарят препоръчва да се ускори процесът на деинституционализация на деца и заместването на резидентните институции с услуги в подкрепа на родителите и семействата, които са базирани в общността. Той също така препоръчва приоритизиране на реформата в системата на правосъдието по отношение на малолетни и непълнолетни и премахване на социалните и възпитателните интернати, в които се изпращат деца с така наречено „антисоциално поведение“. „Децата са изпращани в такива места въз основа на остаряло законодателство и без надлежна оценка на техните нужди, а там редовно има случаи на физическо и психическо насилие. Веднъж приети в тези интернати, те нямат необходимата защита и са откъснати от качествено образование, като по този начин шансовете им за реинтеграция в обществото намаляват.“
Условията на приемане на лицата, търсещи убежище, са частично подобрени, но постигнатият напредък и наличните ресурси за осигуряване на основна подкрепа са нестабилни. Комисарят призовава българските власти да отстранят основните недостатъци в системата за ранно идентифициране, оценка и насочване на търсещи убежище уязвими лица със специални нужди, включително деца без придружител, както и по липсата на специална подкрепа за тези лица. Той също така препоръчва да бъде подобрен достъпът до безплатна правна помощ в процедурите за предоставяне на убежище.
Комисарят препоръчва преразглеждане на често незаконното задържане на лица, търсещи убежище, и на неподходящите материални условия в центровете за задържане на имигранти, както и разследване на всички случаи на малтретиране в тези центрове. „Задържането на имигранти трябва да се използва само като последна мярка, за възможно най-кратък период и на основата на индивидуална оценка. Децата не бива да бъдат подлагани на задържане като имигранти, независимо дали са заедно със семействата си или отделно от тях.“ Освен това, Комисарят призовава българските власти да предприемат мерки мигрантите, пристигащи на българската граница, да не бъдат подлагане на отблъскване и колективно експулсиране, както и да разследват ефективно всички твърдения за такива действия.
Комисарят настойчиво приканва властите да правят повече за интеграцията на лицата, получили статут на бежанци, и на другите лица, ползващи се от международна закрила в България.
Пълен текст на доклада на английски език и резюме на изводите и препоръките на български език.