Най-много приемни семейства, които се захващат с тежката задача временно да отглеждат деца, лишени от родителска ласка, има в област Шумен, където броят на приемните родители е малко над 180 обучени за дейността. Това съобщиха за „Новинар” от Агенцията за социално подпомагане. Данните от регистрите са до края на март 2016 г.
На второ място се нареждат жителите на морската ни столица, като 166 варненци са готови да отровят вратите на дома си, за да посрещнат дете, лишено от родителска грижа.
Столичани обаче изостават в това отношение – 70 са приемните родители в София.
Общо 2461 е броят на вписаните в регистъра приемни семейства до този момент, което бележи ръст от началото на годината с около 10 семейства.
2452 приемни родители са били регистрирани до края на декември 2015 г., а от тях 2381 души са професионални родители, обучени временно да настанят в дома си дете за отглеждане, а само 71 от приемните семейства извършват дейността на доброволни начала.
Само за 2015 г. към броя на приемните родители са се включили още 312 семейства, готови да дарят близост и любов на дете в нужда.
От началото на годината до края на март общо 290 малчугани са прекрачили прага на приемно семейство и с това децата стават малко над 2330. Междувременно през миналата година 1230 деца са настанени в приемно семейство. С това се бележи ръст в броя на желаещите да отглеждат временно дете в нужда. Само за четири години приемните семейства са се увеличили с близо 470.
Въпреки това, обучени да бъдат приемни родители се отказват от тази роля и се оттеглят от грижата за деца в нужда, чувствайки се разочаровани, защото у нас упражняването на тази дейност се подценява, коментираха от Националната асоциация за приемна грижа. Според експертите в 590 приемни семейства всъщност няма настанен малчуган за временно отглеждане.
Приемен родител от столицата разказва, че в момента се грижи за две деца от малцинствените групи, а едното от тях е дори отличник на класа си и притежава множество сертификати и други ученически награди. Детето расте спокойно в уютната среда на истински дом, в който се научава на възпитание и уважение към околните, като се вижда със своите биологични родители, които нямат възможност да се заемат с пълноценното му отглеждане.
Източник: novinar.bg
Снимка: freeimages.com