Тази година Международния ден на социалния работник е на 17 март. Момент, в който целият свят се бори с непозната пандемия, която застрашава най-уязвимите хора.
Време, в което социалните работници и подкрепящите професии търсят решения как да предпазим близките си и как да предпазим хората, за които работим, докато самите ние сме нападнати и унизени в професията си. Въпреки това, ние продължаваме! Продължаваме да настаняваме деца и семейства в криза и продължаваме да помагаме в тази тежка обстановка.
Социалната работа беше атакувана от дезинформация и пропаганда и бяха върнати закони, отменени стратегии и конвенции. Днес обаче трябва обединение – независимо от гледните ни точки, ние трябва да действаме заедно и отговорно.
При криза слабите общности се разпадат, а мъдрите се обединяват и противодействат!
Днес трябва да противодействаме срещу пандемията, която залива страната ни и се очаква да бъде още по-жестока в следващите месеци. Именно затова не само нашите профилни снимки остават с рамката „Протест: За социалната работа“, но ще мислим и ще действаме заедно, за да бъдем полезни на хората в нужда.
До 17 март призоваваме всички социални работници и всички подкрепящи професии, работещи в НПО, да правят предложения тук, как да се мобилизираме, за да противодействаме на коронавируса. И то съвсем конкретно в нашия град, в нашия квартал и в нашето село, за конкретни хора, така че:
- Хората, за които полагаме грижи, да бъдат подкрепени възможно най-адекватно в новата ситуация;
- възрастните хора, хората със затруднения и увреждания да имат достъп до храна и лекарства;
- децата да бъдат защитени;
- бездомните хора, уязвимите, бедните да получат помощ;
- колегите да бъдат защитени по време на служебни ангажименти;
- хората да бъдат по-информирани как да се предпазват;
- всеки да има необходимото, за да може да се предпази и ограничи тази бързо развиваща се инфекция.
Всички предложения ще бъдат обобщени и предложени на държавните органи за съвместни действия по места, както и ще направим собствена организация по места, така че заявете се!
Нека отбележим 17 март с маски и ръкавици на работното ни място или там, където сме, като покажем какво правим и какво сме правили, ние, социалните работници, за хората и заявим нашата гражданска позиция.
Нека покажем какво правим като социални работници с призиви за дисциплина, отговорност и действия към другите по време на пандемична криза. Бъде активни!
Социалната работа е професионална работа за смели и силни хора! Нека бъдем смели!
- Какво да направите в знак на солидарност?
- Включване в кампанията – за граждански организации и социални работници
- Събитието във Фейсбук
- Рамка за профилна снимка с посланието на кампанията
#ЩеСеСправим