България е на първо място в Европа по аборти сред непълнолетни момичета. Това стана ясно в края на Националната седмица в защита на живота. Няколко неправителствени организации се обединиха около становището, че институциите трябва да обърнат по-голямо внимание на изключително ниското ниво на контрол върху прекъсването на бременности у нас.
По официални данни през 2014 г. у нас са направени над 30 000 аборта. Информация за прекратените бременности подават предимно държавните и общинските клиники, както и специализираните АГ болници. Всички случаи се обобщават от Националния център за здравни анализи. От там твърдят, че около една трета от абортите все още се правят нелегално. Те не се описвали в документация, а приходите не се осчетоводявали. Не се знаело и какви точно „лекарства за помятане” се използвали.
От неправителствените организации пък припомнят, че в Наказателния кодекс нерегламентираните процедури за прекъсване на бременност се наказват с лишение от свобода до 8 години. У нас обаче все още нямало нито един гинеколог, който да е загубил лекарските си права.
Абортът оставя трайни следи както върху физическото, така и върху психическото здраве на младите жени. Едни от най-големите проблеми при прекъсването на бременност в ранна възраст – преди 18 години, се изразяват във влошеното репродуктивно здраве на българските жени, увеличения брой помятания и раждането на недоносени или увредени деца.
Другата група проблеми е по-скоро от морално естество, твърдят от сдружение „Извор на живот”. Според тях насърчаването към разюздано сексуално поведение и правенето на аборти е безотговорно с оглед на ниската раждаемост и сериозната демографската криза в страната. На тийнейджърките им се предлагат за подпис документи, които омаловажават човешкия живот, твърдят още от сдружението.
Източник: в. Уикенд
Снимка: photl.com