Със сигнал, изпратен до Съвета за електронни медии (СЕМ) на 23 март, 2021г., от Национална мрежа за децата изразихме възмущение и очакване за незабавна реакция от страна на институцията във връзка с недопустимото изказване на политика д-р Петър Москов в лично интервю в предаването „Тази неделя“ в ефира на телевизия БТВ на 21 март същата година, в което той казва в ефир, че “шамаросва” сина си (11г.). В това интервю журналистът Жени Марчева отправя въпрос към своя гост: „Какви са Вашите възпитателни възгледи като бащи? В какво възпитавате Стефан, какво е важно за вас?“ в отговор д-р Петър Москов отговаря: „Както и да Ви прозвучи, моят Стефан получава едни такива паметни шамари, не просто веднъж в живота си.“
От изказването на д-р Москов разбираме, че използването на шамарите е често прилаган метод за възпитание, като според бащата това не само не би му навредило, а напротив – би го изградило като истински мъж и „джентълмен“. Считаме, че споделянето на подобни родителски практики са не само недопустими, но изключително вредни и представляват пряко нарушение на правата на детето. В Закона за закрила на детето – в чл. 11., ал. (2) ясно е дефинирано, че „всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси“.
Два месеца по-късно получихме отговор от СЕМ. В него се изразява становище, че г-н Петър Москов изразява собствено мнение като баща и представител на консервативни възгледи. Принципът за гарантиране на правото на свободно изразяване на мнение е основен в работата на доставчиците на медийни услуги (по силата на чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за радиото и телевизията) и извършената проверка не констатира нарушение, пише в отговора.
Напомняме на Съвета за електронни медии, че споменатият принцип на свободно изразяване на мнение, макар и основополагащ, не е безграничен и не може да се прилага безконтролно. Както е известно в доктрината за правата на човека, ограничаването на свободата на изразяване е допустимо, когато това нарушава правата на друг индивид или утвърдени обществени ценности или увреждат ценностите, върху които се основава демократичното общество. Смятаме, че думите на г-н Москов спадат именно в категориите, позволяващи такова ограничение.
Под разбирането „консервативни възгледи“ не могат и не трябва да се валидират вредни за конкретно дете и за обществото като цяло изказвания и деяния, които представляват насилие.
Напомняме също, че по смисъла на легалната дефиниция на термина „насилие“ в Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, “насилие” над дете е „всеки акт на физическо, психическо или сексуално насилие, пренебрегване, търговска или друга експлоатация, водеща до действителна или вероятна вреда върху здравето, живота, развитието или достойнството на детето, което може да се осъществява в семейна, училищна и социална среда“. В конкретния случай намираме, че „шамарите“, за които г-н Москов споменава, са акт на физическо насилие, а говоренето за тях публично в една от националните медии при положение, че д-р Москов е обществена личност, може да представлява и психическо насилие с вреда върху здравето и достойнството на детето, тъй като е възможно да доведе до подигравки от негови познати, както и до анонимни негативни коментари в интернет пространството, а самото разпространение на тези факти – да причини стрес и травма върху детската психика. Намираме, че споделянето в публичното пространство, че детето получава шамари от собствения си баща е опасно поведение, което може да нанесе щети върху една изграждаща се личност в толкова крехка възраст и да навреди и урони достойнството му.
Съгласно чл. 19 на Конвенцията на ООН за правата на детето държавата ни е необходимо да предприеме всички законодателни, административни, социални и образователни мерки за закрила на детето от всички форми на насилие, посегателство или злоупотреба.
Подобни на посочените изказвания от страна на д-р Москов в национален ефир легитимират насилието над деца и утвърждават посланието, че шамарът и боят над деца е нещо нормално. Става дума за вредно и опасно медийно съдържание, което нарушава правата и достойнството на всички деца и отговорност носи редакторът, журналистът и цялата медия. Всички форми на насилие над деца са недопустими и не бива да бъдат нормализирани.
Ние, от Национална мрежа за децата, намираме отговора на СЕМ по случая за бланкетен, неаргументиран и показващ липса на желание за адекватна реакция и проверка по случая. Ролята на Съвета за електронни медии е да регулира радио– и телевизионната дейност и не смятаме, че в случая тя е осъществена.
Пълен текст на писмото (pdf)
Снимка: pexels/kat jayne